Glasači u Nigeriji u subotu glasaju za izbor novog predsednika jer se najmnogoljudnija Afrika bori sa nedostatkom novčanica u nacionalnoj banci za koju neki posmatrači strahuju da će rezultirati manjom izlaznošću od očekivane.
Predsednički i parlamentarni izbori dolaze usred straha od nasilja, od islamskih militanata na severu do separatista na jugu, iako su zvaničnici naglasili da ovogodišnji izbori neće biti odloženi kao poslednja dva predsednička izbora.
Od 18 predsedničkih kandidata, poslednjih nedelja su se pojavila tri prva kandidata: kandidat vladajuće stranke, glavni kandidat opozicione stranke i protivkandidat treće strane koji je dobio snažnu podršku mlađih birača. Ali da li će se te pristalice pojaviti na biračkim mestima ostalo je nejasno jer su Nigerijci prošle nedelje satima čekali u redovima u bankama širom zemlje u potrazi za novcem.
Glasanje se pažljivo prati jer je Nigerija najveća ekonomija Afrike i jedan od najvećih proizvođača nafte na kontinentu. Do 2050, UN procenjuju da će se Nigerija izjednačiti sa Sjedinjenim Državama kao treća najmnogoljudnija nacija na svetu posle Indije i Kine.
Takođe je dom jedne od najvećih omladinskih populacija na svetu: oko 64 miliona od 210 miliona ljudi je starosti između 18 i 35 godina, sa srednjom starošću od samo 18 godina.
Mandat sadašnjeg predsednika Muhamadua Buharija obeležila je zabrinutost zbog njegovog zdravstvenog stanja i česta putovanja u inostranstvo radi lečenja. Dva od najboljih kandidata su u 70-im godinama i obojica su u nigerijskoj politici od 1999. godine.
Nasuprot tome, sa 61, kandidat treće stranke Piter Obi iz Laburističke partije je najmlađi od lidera i porastao je u anketama u nedeljama koje su prethodile subotnjem glasanju.
Ipak, Bola Tinubu ima snažnu podršku vladajuće stranke Kongresa svih naprednjaka kao važnog podržavaoca aktuelnog predsednika. Atiku Abubakar ima priznanje da je jedan od najbogatijih biznismena Nigerije, pošto je takođe bio potpredsednik i kandidat za predsednika 2019. za svoju Narodnu demokratsku partiju.
Ovi predsednički izbori takođe uključuju mnoge birače koji prvi put biraju, kao što je 30-godišnja Vuraola Abulatan u Lagosu koja je optužila vladajuću stranku da nije ispunila obećanja koja je dala 2015. kada je prvi put došla na vlast.
„Izgubila sam nadu za Nigeriju, ali kada je Piter Obi započeo kampanju, ta nada se vratila“, rekla je ona. „Želim da vidim kako Nigerija postaje bolja.
Potpuni uticaj valutne krize u Nigeriji na subotnje izbore nije odmah bio jasan, iako su zvaničnici rekli da su uspeli da dobiju veći deo novca koji je vladi bio potreban za sprovođenje glasanja. U Lagosu, policajka koja je bila u redu u banci da podigne gotovinu rekla je agenciji Asošijeted pres u četvrtak da nije mogla da ode tamo gde je bila raspoređena na izbornoj dužnosti jer nije mogla da dobije gotovinu.
Nakon što su zvaničnici u novembru objavili odluku o redizajniranju nigerijske valute, naire, nove novčanice su sporo kružile. Istovremeno, starije novčanice su prestale da se prihvataju, što je stvorilo nestašicu u zemlji u kojoj mnogi koriste gotovinu za dnevne transakcije.