Nepokolebljiva podrška MKS-u uprkos Trampovim sankcijama

Nepokolebljiva podrška MKS-u uprkos Trampovim sankcijama

Desetine zemalja izrazile su juče svoju “nepokolebljivu podršku” Međunarodnom krivičnom sudu (MKS), dan nakon što je predsjednik Sjedinjenih Država Donald Tramp odobrio potencijalno dalekosežne ekonomske i putne sankcije protiv osoblja suda.

“Ponovo potvrđujemo našu kontinuiranu i nepokolebljivu podršku nezavisnosti, nepristrasnosti i integritetu MKS-a”, navodi se u zajedničkoj izjavi grupe od skoro 80 zemalja. “Sud predstavlja ključni stub međunarodnog pravosudnog sistema, osiguravajući odgovornost za najteže međunarodne zločine i pravdu za žrtve.”

Potpisnice izjave dolaze iz svih djelova svijeta, ali čine samo oko dvije trećine od ukupno 125 država članica stalnog suda za procesuiranje ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti, genocida i agresije.

Među zemljama koje su podržale izjavu nalaze se Francuska, Njemačka i Velika Britanija, dok su među onima koje nijesu potpisale Australija, Češka, Mađarska i Italija.

Mađarski premijer Viktor Orban ranije juče jasno je stavio do znanja da podržava Trampovu odluku, koja se poklopila sa posjetom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua Vašingtonu. MKS je izdao nalog za hapšenje Netanjahua zbog rata u Gazi, podsjeća Rojters.

Na meti Trampovih sankcija su osobe koje rade na istragama MKS-a protiv američkih građana ili saveznika SAD, poput Izraela.

“Vrijeme je da Mađarska preispita svoje članstvo u međunarodnoj organizaciji koja je pod sankcijama SAD! Novi vjetrovi duvaju u međunarodnoj politici. Mi to zovemo ‘Trampov tornado’”, napisao je Orban na društvenoj mreži X.

Češka i italijanska vlada nijesu odmah komentarisale razloge zbog kojih nijesu potpisale deklaraciju, ističe Rojters.

Država domaćin MKS-a, Holandija, izrazila je žaljenje zbog sankcija i naglasila da će nastaviti da podržava rad suda.

“Još ne znamo tačan uticaj, ali to bi moglo ozbiljno otežati rad suda, pa čak i onemogućiti ga u nekim oblastima”, rekao je holandski premijer Dik Šof novinarima.

“Učinićemo sve što je u našoj moći da osiguramo da sud može da isupnjava zadatke”, dodao je, napominjući da još nije razgovarao sa Trampom o sankcijama.

Njemački kancelar Olaf Šolc i drugi lideri EU kritikovali su Trampovu odluku da uvede sankcije MKS-u. “Sankcije su pogrešan alat”, rekao je Šolc. “One ugrožavaju instituciju koja bi trebalo da osigura da diktatori ovog svijeta ne mogu nekažnjeno progoniti ljude i započinjati ratove, a to je od suštinskog značaja”.

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kazala je da Međunarodni krivični sud (MKS) mora biti u mogućnosti da nesmetano nastavi svoju borbu protiv globalne nekažnjivosti. “MKS garantuje odgovornost za međunarodne zločine i daje glas žrtvama širom svijeta. Mora biti u mogućnosti da slobodno vodi borbu protiv globalne nekažnjivosti. Evropa će uvijek stajati uz pravdu i poštovanje međunarodnog prava”, napisala je na društvenoj mreži.

MKS osudio je sankcije i poručio da “čvrsto stoji uz svoje osoblje i obećava da će nastaviti da pruža pravdu i nadu milionima nevinih žrtava zločina širom svijeta, u svim predmetima pred sudom.”

Zvaničnici suda juče su održali hitne sastanke u Hagu kako bi razmotrili posljedice sankcija, rekao je izvor agencije Rojters.

Američke sankcije uključuju zamrzavanje imovine u SAD za sve koji budu označeni sankcijama, kao i zabranu ulaska njima i njihovim porodicama na teritoriju SAD.

Još nije jasno kada će Vašington objaviti imena osoba pod sankcijama. Tokom prvog Trampovog mandata 2020, SAD su uvele sankcije tadašnjoj tužiteljki MKS-a Fatu Bensudi i jednom od njenih glavnih saradnika zbog istrage o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Avganistanu.

Sjedinjene Države, Kina, Rusija i Izrael nijesu članice MKS-a.

Tramp je potpisao izvršnu naredbu nakon što su prošle nedjelje demokrate u Senatu SAD blokirale pokušaj republikanaca da usvoje zakon koji bi uveo sankcije sudu za ratne zločine.

Sud je već preduzeo mjere kako bi zaštitio svoje osoblje od mogućih američkih sankcija, isplaćujući im plate unaprijed za tri mjeseca, kako bi se pripremio za finansijske restrikcije koje bi mogle paralizovati rad suda, izjavila su za Rojters tri izvora.

U decembru, predsjednica MKS-a, sudija Tomoko Akane, upozorila je da bi sankcije “brzo mogle ugroziti djelovanje suda u svim predmetima i situacijama, te dovesti u pitanje njegovo postojanje.”

Rusija je takođe kritikovala sud. MKS je 2023. izdao nalog za hapšenje predsjednika Vladimira Putina, optužujući ga za ratni zločin nezakonite deportacije stotina djece iz Ukrajine.

Rusija je odgovorila zabranom ulaska glavnom tužiocu MKS-a Karimu Kanu i raspisala potjernicu za njim i još dvoje sudija.