Napad u Ašafenburgu već postao dio predizborne kampanje

Napad u Ašafenburgu već postao dio predizborne kampanje

Nakon ponovnog smrtonosnog napada jednog stranca, zaprepašćenje u Njemačkoj je ogormno. A nije trebalo dugo ni čekati na zloupotrebu te tragedije u predizborne svrhe.

Njemačka javnost oporavlja se od šoka nakon što je u srijedu (22. januar) u Ašafenburgu na sjeveru Bavarske jedan, očigledno psihički poremećen Avganistanac, nožem napao grupu djece i pritom usmrtio dvogodišnje dijete i jednog muškarca koji je grupi pritekao u pomoć.

To je samo još jedan u nizu napada sa sličnom pozadinom, nakon prošlogodišnjih napada u Manhajmu i Zolingenu u kojima je bilo više mrtvih i gde su počinioci takođe bili odbijeni podnosioci zahtjeva za dobijanje azila, koji po zakonu nisu ni smjeli da borave u Nemačkoj. Tome bi trebalo dodati i napad na božićni vašar u Magdeburgu prije nekoliko nedelja gdje je počinilac takođe bio stranog porijekla i gdje je očigledno došlo do propusta vlasti.

Nemačka se nalazi usred predizborne kampanje i zato nije trebalo dugo čekati na međusobne optužbe političara. Ni nekoliko sati nakon napada u Ašafenburgu predsjednica novoosnovane ljevičarsko-populističke stranke Savez Sara Vagenkneht, u intervjuu za portal Politiko njemačku vladu i kancelara Olafa Šolca optužila je da su i oni odgovorni za napad. „To što se nakon Manhajma i Zolingena nije dogodilo ništa, prije svega je krivica kancelara i njegove ministarke unutrašnjih poslova“, rekla je Vagenkneht i dodala da je ministarka Nensi Fezer (SPD) „politički suodgovorna za svako buduće djelo te vrste“.

Savezna njemačka vlada je nakon napada u Manhajmu (gdje je počinilac bio jedan Avganistanac) i Zolingenu (gdje je počinilac bio jedan Sirijac koji je odavno prije toga trebalo da bude protjeran) najavila efikasnije protjerivanje osoba koje nemaju pravnog temelja za ostanak u Njemačkoj.

I 28-godišnji Avganistanac koji se sumnjiči da je počinio pokolj u Ašafenburgu, po svim pravilima nije smio više da boravi u Njemačkoj. On je u Njemačku stigao 2022, ali je u decembru povukao svoj zahtjev za dobijanje azila nakon čega je trebalo da napusti Njemačku. Prema prvim naznakama, osumnjičeni se nalazio pod medicinskim tretmanom zbog psihičkih poremećaja.

Iako je kancelar Šolc odmah nakon napad izdao saopštenje u kojem izražava ogorčenje zbog napada i najavljuje brzu i temeljnu istragu, vođa opozicije i najizgledniji kandidat za kancelara nakon izbora, Fridrih Merc (CDU), takođe traži da se utvrdi „jasna politička odgovornost“. „O tome ćemo morati da razgovaramo kada se razjasne okolnosti te tragedije“, rekao je Merc.

Kopredsjednica desničarsko-populističke Alternative za Nemačku (AfD) Alis Vajdel je preko platforme Iks poručila: „Moje misli su s porodicama i povređenima. Remigracija odmah!“ Pojam „remigracija“ je AfD sve donedavno izbjegavala, jer je ta ideja protjerivanja stranaca i njemačkih državljana stranog porekla bila suviše ekstremna čak i AfD-ovim evropskim partnerima. Ali, nakon poslednjeg kongresa stranke i očigledno na talasu rastuće podrške građana (AfD trenutno po ispitivanjima javnog mnjenja podržava oko 20 odsto građana) Vajdel je taj sporni pojam potpuno prigrlila.

Alternativa za Nemačku je i nakon napada na božićni vašar u Magdeburgu s petoro mrtvih vrlo brzo mobilisala sljedbenike, iako se taj slučaj razlikuje od ostalih. Tamo je počinilac jedan Saudijac koji već godinama živio u Njemačkoj i radio kao lekar. Istraga je međutim pokazala da vlasti nisu preduzimale nikakve mjere, iako je taj 50-godišnjak u više navrata upadao u oči zbog prijetnji nasiljem.

Rukovodstvo Demohrišćana (CDU/CSU) je za četvrtak najavilo saopštenja u vezi s napadom u Ašafenburgu, kada bude poznato više detalja o osumnjičenom i njegovoj pozadini. Avganistanac bi u toku dana trebalo da bude izveden pred istražnog sudiju, a pitanje migracija generalno i posebno nemoć Njemačke da protjera osobe koje predstavljaju opasnost po bezbjednost, vjerovatno će zauzeti još više mjesta u predizbornoj kampanji koja traje još mjesec dana.