Na području Galapagosa rekordna zaplijena kokaina: Palo 4.5 tona

Na području Galapagosa rekordna zaplijena kokaina: Palo 4.5 tona

Pet čamaca i 4.500 kilograma kokaina zaplijenjeno na području arhiplega Galapagosa, u akciji ekvadorske mornarice, u kojoj je uhapšeno 17 osumnjičenih, kazao je izvor “Vijesti” iz strane bezbjednosne službe.

Tokom akcije, koja je izvedena otprilike 290 nautičkih milja od ostrva San Kristobal, dio narko trafikanata pokušao je da pobjegne. Tokom bjekstva, sa jednog od čamaca izbacili su oko 1,5 tonu kokaina, koju je pronašla i zaplijenila Jedinica ekvadorske mornarice.

“Vijestima” je objašnjeno da su sigurnosne snage, prije nekoliko dana, na osnovu obavještajnih podataka, presrele manji brod, čija je posada bezuspješno pokušala da se spasi droge i pobjegne. U nastavku te akcije, dan kasnije, presretnuto je i zaplijenjeno nekoliko plovila – četiri pomoćna brza čamca i ribarski čamac, navodno povezanih sa krijumčarenjem kokaina.

Ti čamci plovili su jugoistočno od pokrajine Galapagos, oko 310 nautičkih milja od tog arhipelaga u Tihom okeanu.

Osim kokaina, zaplijenjeno je i oko 2.000 litara goriva, bez dokumentacije, a uhapšeno je 16 državljana Ekvadora i jedan državljanin Kolumbije.

“Operacija je sprovedena na osnovu informacija koje je dostavila obavještajna služba, koja je 13. avgusta, u neobičnom tranzitu, otkrila ribarski brod koji je plovio prema Galapagosu. Posada sumnjivog broda, nakon što je primijetila prisustvo Jedinice obalske straže, počela je bacati pakete u vodu, ostavljajući otprilike 1,5 tonu kokaina u vodi, koje je izvukla jedinica ekvadorske mornarice. Dan kasnije brod straže primijetio je ribarski brod na sumnjivom kursu. I tog dana osumnjičeni su pokušali da pobjegnu zanatskim čamcima, ali je obalska straža bila brža – svi su sustignuti i uhapšeni. Tokom uviđaja utvrđeno je da plovila prevoze više paketa supstance za koju se sumnja da je kokain”, kazali su iz ekvadorske mornarice.

Ističu da su svi uhapšeni međusobno povezani.

Sagovornik iz strane bezbjednosne službe “Vijestima” je dostavio snimak jedne od akcija Mornarice Ekvadora u arhipelagu Galapagos, pojasnivši da je nastao kada je zaplijenjen kokain na polupotopnoj podmornici.

“Takve podmornice se koriste da bi se izbjegli patrolni vojni čamci i brodovi ekvadorske i kolumbijske mornarice. Rađene su tako da se potapaju do pola metra ispod površine vode, da ih brodski radari ne bi mogli detektovati, jer očitavaju isključivo čvrste materije nad vodom. Imaju svoj pogon. Takve lake podmornice grade ozbiljnije narko-grupe, čiji profit iznosi stotine miliona dolara”, kazao je on.

Objasnio je da je arhipelag ekvadorskih ostrva Galapagos takozvana tranzit zona, iz koje se droga šalje ka američkom i evropskom tlu.

“Kokain sa Galapagos arhipelaga uglavnom ide famoznim jedrilicama koje tu dolaze, većim okeanskim ribaricama, a veoma često se dešavalo i dešava se, da je veliki prekookeanski brodovi preuzimaju u dogovoreno vrijeme, na dogovorenoj poziciji na moru, na udaljenost od oko 200 nautičkih milja od Galapagosa. Ribarski brodovi čekaju velike brodove, pristaju uz njih, dok posada broda koristeći brodske dizalice veoma brzo ukrcava teret. Obično se vodootporna pakovanja stavljaju u tzv. džambo vreće, do jedne tone, koje brodska dizalica podigne u par minuta na glavnu palubu. Ako je u pitanju veća količina i kontejnerski brod (poput slučaja “MSC Gayane”), taj tovar se razbija i odnosi u unaprijed utvrđene kontejnere, sa unaprijed poznatom i utvrđenom destinacijom”, kazao je on.

„10.8 tona kokaina zaplijenjeno je proteklih dana u tri akcije bezbjednosnih snaga više država Južne Amerike i Španije“ – istakao je da je luka Guayaquil glavna ekvadorska luka iz koje se izvoze narkotici.

“Luka je poznata po izvozu banana. Upravo je to luka iz koje mnogi balkanski trgovci, uključujući Crnu Goru, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, naručuju famozne banana kontejnere u kojima se često pronađe što šta. Ekvador je siromašna zemlja, tako da su tzv. ‘lučke usluge’ ili ‘tranzit prevozne usluge’ veoma povoljne. Ako se radi o izmještanju robe na Galapagos, onda to rade lokalni ribari koji su često prinuđeni na takav vid zarade, zbog velikog siromaštva. Prevoz do Galapagosa traje tri do četiri dana i plaća se nekoliko hiljada dolara. Kokain se obično prevozi sakriven u ribarskim buradima ili potpalublju”, kazao je on.

Poslednja akcija koja je rezultirala zapljenom 4,5 tona kokaina, uslijedila je dan nakon što je u Brazilu, u akciji Federalne policije i Federalne poreske službe, zaplijenjeno šest tona droge koja je plovila ka Evropi.

U toj operaciji kodnog naziva “Looping”, učestvovalo je oko 150 federalnih agenata i šest poreskih revizora, a njihov cilj je, kako navode, borba protiv kriminalne organizacije usmjerene na transnacionalnu trgovinu drogom, koja djeluje u lukama jugoistočnog Brazila.

Vlasti te južnoameričke zemlje uspjele su da povežu sve niti kako bi došli do navodnih organizatora tog transnacionalnog narko-kartela.

U završnoj fazi istrage izvršeni su pretresi na 27 lokacija, izdato je 12 naloga za hapšenje, u 12 gradova, a tamošnji sud naložio je zapljenu imovine koja uključuje 68 vozila, šest nekretnina i zamrzavanje više od 30 bankovnih računa koji pripadaju članovima organizacije, kazali su tada iz Federalne policije.

I nekoliko dana prije toga, ronioci španske Civilne garde i pripadnici Poreske uprave u Las Palmasu zaplijenili su pošiljku od 289 kilograma kokaina čije je krajnje odredište bila luka Koper u Sloveniji. Droga je prevožena trgovačkim brodom, a bila je sakrivena u usisu za hlađenje, u 12 vodootpornih vreća pričvršenih užadima.

Izvor “Vijesti” iz strane bezbjednosne službe tada je rekao da je i ta pošiljka povezana s balkanskim kartelom, ali da zbog dalje istrage zasada ne može iznositi više detalja. Isti sagovornik objasnio je da nadležni nastavljaju sa sprovođenjem neophodnih istražnih radnji u operaciji nazvanoj “Ponos juga”, kako bi se utvrdio identitet odgovornih za transport droge, kao i onih koji su bili zaduženi za preuzimanje.

Isti sagovornik juče je “Vijestima” rekao da je samo tokom avgusta, velikim zapljenama kokaina i hapšenjima, zadat ozbiljan udarac transnacionalnim narko-kartelima.

Objasnio je da su tim zapljenama maltene, uzeli na stotine miliona eura i dolara iz ruku narko-kartela.

“Dio te droge bio je i balkanskog kartela, koji djeluje širom zemljine kugle. Oni u tom nezakonitom poslu učestvuju novcem, odnosno nabavkom dijela droge i regrutovanjem posade, ali i obezbjeđivanjem uslova za šverc. Polazna tačka je, kao i uvijek, zemlja porijekla u kojoj imaju svoje baze, a distribuiraju ga širom Evrope. Iako pokušavaju da mijenjanju rute, modele krijumčarenja, plovila koja koriste, sigurnosne snage odlučne su da se izbore sa njima”, kazao je on.