Rekao je da je bio na glavnom trgu kada je zatreslo. „Vrlo sam siguran da se naši ljudi, naš marokanski narod i naša marokanska zajednica mogu okupiti i proći kroz ovo sigurno i mirno“,
Daleko od istorijskog centra porodice su spavale na otvorenim prostorima i uz puteve. Jedanaestogodišnja Jowra, govoreći zajedno sa svojim ocem, rekla je da se osjeća nelagodno što mora spavati u blizini stranaca. I na planini Visoki Atlas Marokanci koji su preživjeli potres ostali su na otvorenom u noći na nedjelju, nakon što je najsmrtonosniji potres u zemlji u više od šest decenija opustošio sela.
Susjedi još traže preživjele zatrpane na padinama, gdje su kuće od blatne opeke, kamena i neobrađenog drveta uništene, a minareti džamija srušeni u potresu koji je pogodio kasno u petak.
U selu Amizmiz u blizini epicentra, spasioci su golim rukama uklanjali ruševine. Srušeni zidovi blokirali su uske ulice. Ispred bolnice desetak tijela ležalo je prekriveno ćebadima dok su u blizini stajali ožalošćeni rođaci.
„Kada sam osjetio da mi se zemlja trese pod nogama i da se kuća naginje, požurio sam izvući svoju djecu. Ali moji susjedi nisu mogli“, rekao je Mohamed Azaw. „U toj porodici nažalost niko nije pronađen živ. Otac i sin su pronađeni mrtvi, a za majkom i kćeri još se traga“.
Ljudi u potresu ostali bez porodice: „Umrli su mi muž i četvoro djece“
“Sve su kuće srušene. Izgubio sam dva člana porodice. Tijela su još pod ruševinama”, rekao je za The Telegraph turistički vodič Rachid Ouali (30) koji živi u gradu Asni, južno od Marakeša.
“Moje četvoro djece i suprug su umrli. Izgubila sam sve što sam imala na ovom svijetu”, rekla je Mina Rafik (40) koja živi u selu u blizini epicentra.
Moulay Brahimu Lachen (40) je rekao da je izgubio ženu i četvoro djece. Tijela njegove tri kćeri izvučena su iz ruševina nekadašnjeg njihovog doma, ali spasioci još nisu uspjeli izvući njegovu ženu i sina. “Izgubio sam sve. Samo želim pobjeći od svijeta i tugovati”, rekao je.