Predsjednik Francuske Emanuel Makron najavio je sinoć plan da Ukrajini isporuči desetine projektila i stotine bombi, najavio je i posjetu Ukrajini u februaru i insistirao da „ne možemo dozvoliti da Rusija pobijedi“ jer bi ruska pobjeda u Ukrajini „potkopala međunarodni poredak“.
Makron je to objavio na maratonskoj konferenciji za novinare u utorak uveče u udarnom TV terminu kada je, govoreći mahom o domaćim temama koje najviše zaniaju građane, izložio široke planove za jačanje i bolju pripremu Francuske za globalnu krizu, rekavši da njegova zemlja ima „sve kečeve za uspjeh“.
Konferencija za novinare je najnoviji Makronov potez da oživi svoju predsjedničku funkciju poslije serije žestokih domaćih bitaka, posebno oko starosne granice za odlazak u penziju i kako bolje kontrolisati imigraciju, a i poslije nereda prošle godine koji su zahvatili stotine gradova, naselja i sela poslije pogibije tinejdžera od metaka policije.
Sada se Makron nada da će „resetovati“ i napraviti novi početak u godini kada će Francuska biti u centru pažnje globalne javnosti kao domaćin Ljetnjih olimpijskih igara u Parizu.
Prošle nedjelje, Makron je postavio novog premijera, najmlađeg u Francuskoj ikada do sada, i nove ministre što je takođe dio obnovljene Makronove težnje da svom rukovodstvu ulije novu energiju.
Makron je dugo govorio o izazovima sakojima se suočava Francuska. S plavo-bijelo-crvenom pozadinom, duboko je zaronio u svakodnevna pitanja – sve od troškova zdravstvene zaštite i koliko deca provode pred raznim elektronskim ekranima, do školovanja i kako da se poveća natalitet u Francuskoj. Taj bivši bankar je svoje razumijevanje detalja pokazao govoreći uglavnom iz glave, bez bilješki.
Prvih sat njegove konferencije za medije nije donio bitne vesti, ali je bilo mnogo izjava o namjerama. Od svoje nove vlade rekao je da očekuje da pokaže „hrabrost, efikasnost, akciju“.
Makron je održao nekoliko dugačkih konferencija za novinare u Jelisejskoj palati na pirooke teme, a nijednu uveče, kao sada. Sinoćnji tajming je trebalo da dopre do najšire moguće publike, a konferencija je direktno prenošena na nekoliko nacionalnih televizijskih kanala.
Makron je odmah pokazao optimističan i odlučan ton, iako je upozorio da se svijet mijenja, razoren ratovima i drugim krizama.
„Uvjeren sam da imamo sve kečeve za uspjeh“, insistirao je on i izrazio uvjerenje da će „naša djeca sjutra živjeti bolje nego mi danas“.
U svom drugom i posljednjem predsjedničkom mandatu, Makron je oslabljen jer nema većinu u Parlamentu. To mu postavlja izazov da pokuša da osigura da ostane relevantan i da ne postane laka meta, bez realne vlasti, neefikasan i neuspješan. Ustav ne dozvoljava Makronu da se kandiduje za treći uzastopni mandat 2027.
Nedavne ankete javnog mnjenja pokazale su da Francuze najviše brinu rastuće cijene, problemi zdravstvenog i obrazovnog sistema i bezbjednosna pitanja.
Makronov potez da osvježi vladu dolazi nakon što su prošle godine usvojena dva velika zakona koja je obećao. Jedan je pomjerio starosnu granicu za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine. Drugi, o imigraciji, ima za cilj da ojača sposobnost Francuske da deportuje strance koji se smatraju nepoželjnim.
Neki u opoziciji kritikovali su sporni zakon o imigraciji kao previše desničarski, a sam Makron je morao da tvrdi da to nije pobjeda krajnje desnice.
Njegova vlada se i dalje suočava sa velikim izazovom: bez većine u parlamentu, može da donosi zakone samo pregovaranjem sa opozicionim poslanicima i korišćenjem posebnih ustavnih ovlašćenja.
Pored drugih obećanja, Makron je večeras rekao da će Francusku vratiti u punu zaposlenost do kraja svog mandata. Udio nezaposlenih opao je od njegovog dolaska na funkciju 2017. sa preko 10 odsto na oko sedam odsto prošle godine, ali je ponovo počeo da raste.
Izbori za Evropski parlament u junu su još jedan veliki izazov za francuskog predsjednika koji je tvrdi pristalica Evropske unije.