Veliki broj lidera telefonirao je poslednjih dana ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i time izrazio podršku aktuelnoj vlasti u Moskvi, rekao je danas ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov za RT internešnel.
Lavrov je poručio da je veliki broj stranih lidera izrazio uvjerenje da će Rusija uspjeti da se izbori sa novonastalom situacijom i da je stabilizuje, o čemu je, kako je priznao, i lično razgovarao sa stranim kolegama.
Potvrdio je da je predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko u subotu ujutru razgovarao sa Putinom, kao i da su dva lidera govorila o načinima na koje bi se moglo izbjeći krvoproliće ukoliko bi pobunjenici „Vagnera“ nastavili put ka Moskvi.
Osvrnuo se i na komentare zapadnih medija o poslednjim dešavanjima u Rusiji i istakao da oni samo potvrđuju da se američka politika formira tako da odgovara isključivo njihovim interesima, odnosno, da nema objektivnog principa kojeg se američke kolege pri tome pridržavaju, kao i da nema poštovanja međunarodnog prava, već samo lični interesi.
Zbog toga, kako je objasnio, u nekim državama se podržavaju državnih prevrata – kao, na primjer, što je to bio slučaj u Kijevu 2014. godine – dok je u drugim zemljama situacija drugačija.
Podsjetio je da su prije 2014. pripadnici „Azova“ bili označeni kao teroristi, te da je bilo saopšteno da pomoć koja ide Kijevu ne treba da dospe u njihove ruke. Ipak, kao što je poznato, kasnije se odnos prema njima promijenio, a Japan je čak povukao ime „Azov“ sa spiska terorističkih organizacija.
Sjedinjene Američke Države nisu promijenile svoj stav, one rukama Ukrajinaca vode rat protiv Rusije, a dokaz tome je i izvještavanje Si-En-Ena koji je jasno pokazalo čemu su se nadali u Vašingtonu.
Si-En-En je tako prenio da je američka obavještajna služba posjedovala informaciju da se „vagnerovci“ spremaju za pobunu, ali da su ipak odlučili da to prećute, zbog, kako je to ocijenio Lavrov, nadanja da bi „vagnerovci“ mogli da uspiju u svojim namjerama i dovedu do raskola, što bi odgovaralo Vašingtonu. Ovaj medij dalje je naveo da se očekivalo da će pobuna dovesti do većih posledica: krvoprolića i znatno većeg protivljenja sa obje strane.
O sličnim očekivanjima da će doći do raspada Rusije nadali su se i kijevski zvaničnici, podsjeća Lavrov.
On je prokomentarisao i predsjednika Francuske Emanuela Makrona koji je izjavio da „Pariz pažljivo prati šta se dešava, da je pobuna pokazala raskol u vojnom vrhu Rusije, slabost režima i armije, ali da svi ti događaji pokazuju da je odluka o podršci Kijevu, zapravo, bila ispravna“.
„Makron je vidio priliku kako Ukrajina i cijelo zapadno krilo mogu da nanesu strateški poraz Rusiji, a ovo sve samo pokazuje da su Putinove riječi bile istinite: Čitava zapadna mašinerija radi protiv Moskve“, podvukao je Lavrov.