Kremlj: SAD i Rusija približile stavove o Ukrajini

Kremlj: SAD i Rusija približile stavove o Ukrajini

Specijalni izaslanik predsjednika SAD Donalda Trampa, Stiv Vitkof, sastao se juče u Moskvi sa predsjednikom Vladimirom Putinom na tročasovnom razgovoru o američkom planu za okončanje rata u Ukrajini, a Kremlj je saopštio da su se dvije strane približile u stavovima.

Juri Ušakov, savjetnik Kremlja za spoljnu politiku, koji je učestvovao na sastanku, opisao je razgovore kao konstruktivne i veoma korisne. „Ovaj razgovor je omogućio Rusiji i Sjedinjenim Državama da dodatno približe svoje stavove, ne samo o Ukrajini, već i o nizu drugih međunarodnih pitanja“, rekao je on novinarima. „Što se tiče samog ukrajinskog sukoba, diskusija se posebno fokusirala na mogućnost obnavljanja direktnih pregovora između predstavnika Ruske Federacije i Ukrajine.“

Na sastanak Vitkofa i Putina sjenku je bacilo ubistvo viskog ruskog zvaničnika, za koje je Kremlj optužio Ukrajinu. Ruske vlasti saopštile su da je general-potpukovnik Jaroslav Moskalik, zamjenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba oružanih snaga Rusije, poginuo u eksploziji automobila u blizini Moskve.

„Kijevski režim još jednom pokazuje svoju pravu prirodu. Kijevski režim nastavlja da učestvuje u terorističkim aktivnostima na teritoriji naše zemlje“, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

„To još jednom pokazuje da, uprkos mirovnim pregovorima, moramo biti na oprezu i razumjeti prirodu ovog režima“.

Eksplozija je, kako je prenio Gardijan, po karakteristikama podsjeća na ranije napade na ruske ciljeve, za koje je odgovornost naknadno preuzimala Ukrajina. Ukrajinska obavještajna služba SBU ubila je na sličan način general-pukovnika Igora Kirilova prošlog decembra.

Državni mediji su saopštili da je Moskalik takođe imao čin general pukovnika. Njegova pozicija u Ministarstvu odbrane omogućavala mu je značajnu ulogu u planiranju ruskih vojnih operacija, uključujući i one u Ukrajini.

Moskalik je, kako navodi Rojters, ranije učestvovao u nekoliko visokih ruskih delegacija koje su se sastajale sa zapadnim zvaničnicima u pokušajima da se pregovorima postigne rješenje za sukob u Ukrajini.

„Prema dostupnim podacima, do eksplozije je došlo usljed detonacije improvizovane eksplozivne naprave napunjene ubojitom municijom“, saopštio je Istražni komitet.

Viktofova jučerašnja posjeta Moskvi je četvrta tog tipa posljednjih mjeseci, ističe Rojters.

Vitkof, milijarder iz sektora nekretnina, postao je ključni posrednik Vašingtona u komunikaciji sa Putinom, dok Tramp nastoji da postigne dogovor o okončanju rata, koji je sada već uveliko ušao u četvrtu godinu.

Vitkof je povremeno bio optuživan da ponavlja narative Kremlja. Na primjer, u intervjuu sa novinarom Takerom Karlsonom prošlog mjeseca, on je rekao da ne postoji razlog zbog kojeg bi Rusija željela da pripoji Ukrajinu ili da otkida još djelova njene teritorije, te da je „besmisleno“ misliti da bi Putin želio da pošalje svoju vojsku u pohod širom Evrope.

Njegovo najnovije putovanje uslijedilo je nakon razgovora početkom nedjelje, tokom kojih su ukrajinski i evropski zvaničnici odbacili neke od američkih predloga za rješavanje sukoba

Tramp je prethodnih dana naglašavao značaj Vitkofove posjete tvrdeći da je mirovni sporazum nadomak ruke. „Sljedećih nekoliko dana biće veoma važni. Sastanci se upravo sada održavaju“, rekao je Tramp novinarima u četvrtak. „Mislim da ćemo postići dogovor… Mislim da smo veoma blizu.“

U intervjuu za magazin „Tajm“ koji je objavljen juče, Tramp je takođe izjavio da će „Krim će ostati uz Rusiju. I Zelenski to razumije, i svi razumiju da je on već dugo pod njihovom kontrolom“.

Tokom intervjua, Tramp je, kako prenosi „Gardijan“ pozirao pored portreta sebe, za koji se navodi da mu ga je poklonio Putin – u simboličnom gestu koji ukazuje na bliske veze dvojice lidera.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je ove sedmice da bi priznavanje Krima kao dijela Rusije predstavljalo kršenje ukrajinskog ustava.

Rojters je juče objavio dva seta dokumenata koji prikazuju američke i ukrajinske predloge za okončanje ruskog rata u Ukrajini, otkrivajući značajne razlike u stavovima o pitanjima koja se kreću od teritorijalnih ustupaka do sankcija.

Prema dokumentima u koje je Rojters imao uvid, mirovni predlog koji je Vitkof predstavio predviđa formalno priznanje ruske kontrole nad Krimom od strane SAD kao i faktičko priznanje ruske vlasti nad oblastima na jugu i istoku Ukrajine koje su pod kontrolom ruskih snaga.

Suprotstavljeni evropski i ukrajinski dokument predviđa da se detaljna rasprava o teritorijalnim pitanjima odloži do postizanja prekida vatre, bez ikakvog pomena o priznavanju ruske kontrole nad ukrajinskom teritorijom. Takođe postoje razlike u stavovima u vezi sa ukidanjem sankcija Rusiji, oblikom bezbednosnih garancija za Ukrajinu i budućom veličinom ukrajinske vojske.

Najnovije ubistvo ruskog oficira duboko na teritoriji Rusije vjerovatno neće naići na dobar prijem u Trampovoj administraciji, koja očajnički pokušava da pokaže opipljiv napredak ka miru prije nego što sljedeće sedmice prođe prvih 100 dana Trampovog mandata.