Specijalna vojna operacija i sve odluke ruskog predsjednika Vladimira Putina su apsolutno ispravne, a dužnost Rusije je da pobijedi u Specijalnoj vojnoj operaciji, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, držeći govor na forumu „Znanje. Prvi“.
Kako je naveo, dugo je razmišljao o čemu će govoriti, ali treba govoriti o strašnom ratu, kada se odlučivalo o sudbini svijeta. Kada je u Njemačkoj počeo da jača nacizam, s početka je to bilo kao i sada u nekim evropskim zemljama, kao i sada u Ukrajini, primjećuje Peskov.
Na početku su propagirali određene slogane i činilo se bezazlenim, ali onda je, kako je naveo, to postalo ono što se danas zove „smeđa kuga“ – rak za cijelo čovječanstvo i cijelu Evropu. Zatim su te metastaze krenule ka ruskoj strani, dodaje. Nesumnjivo je da su Nijemci došli u SSSR kako bi Ruse načinili robovima i kako bi uništili onog ko se ispostavi kao suvišan. Ovo nijesu riječi propagande, već riječi koje je govorio sam Hitler, podsjeća Peskov.
Osvrnuo se na to da je mladom pokoljenju sve teže i teže da shvati užas koji se tada nadvio nad Evropom. Kako navodi, mladi i ne treba da poznaju takve užase.
„Zarad toga su poginule te desetine miliona ljudi“, naglasio je.
Izaslanik američkog predsjednika Frenklina Ruzvelta, Hari Lojd Hopkins, koji je bio u Moskvi i dva puta se sastajao sa sovjetskim liderom Josifom Staljinom, došao je do zaključka da bez pomoći Amerike, Sovjetski savez neće moći da se izbori. Istovremeno, američki stručnjaci su davali šest nedjelja Sovjetskom savezu nakon napada Hitlera.
„Prema svim zakonima rata naša prijestonica nije mogla da preživi, ali grad se nije predao – bitka za Moskvu bila je dobijena. Naši djedovi i pradjedovi su pobijedili u ovom ratu“, istakao je on.
On dodaje da je ruska strana zahvalna na pomoći koju su pružili saveznici za ovu pobjedu i lendliz je zaista pomogao. Podsjeća i da je on u potpunosti otplaćen u savremenoj Rusiji, za vrijeme predsjedavanja Vladimira Putina, 2006. godine.
Osvrnuo se i na jučerašnju posjetu Volgogradu i dodao da se tamo svaki put osjeća veličanstvenost zemlje koja je natopljena krvlju i herojstvom sovjetskog naroda. Naime, juče je predsjednik potpisao ukaz da se aerodrom u Volgogradu nazove po Staljingradu.
„Iako smo ugušili nacizam, ostao je živ, njegovi korijeni ostali su vrlo duboki“, poručio je.
Ukrajina je, kako navodi, nažalost, zemlja gdje su tragovi nacizma počeli da rastu brže nego u drugim zemljama Evrope. Nacisti su počeli da pritiskaju vlast i Rusija nije mogla da ne odreaguje.
„Naš predsjednik je uradio ono što je trebalo da uradi. Ono što radimo, Specijalna vojna operacija, sve Putinove odluke su apsolutno ispravne. I naša je dužnost da pobijedimo“, poručio je on.
Informacioni ratovi su u današnje vrijeme ozbiljni, mogu da budu i rušilački ili pobjednički, ali prava pobjeda se ipak stvara na bojnom polju, podsjeća on.
Peskov je napomenuo da se mediji brzo razvijaju, a informacije i propaganda čuju se „na sve strane“. Posebno je istakao doprinos glavne urednice medijske grupe „Rusija sevodnja“ i kanala RT Margarite Simonjan i novinara Vladimira Solovjova, kada je u pitanju izvještavanje o SVO.
„Rad u medijskom prostoru je konkurentan, veoma ozbiljan posao. Imamo mnogo sjajnih stručnjaka koji znaju kako se to radi… Volodja Solovjov, Margarita Simonjan – ova lista može da se nastavlja unedogled, naši ratni dopisnici… Treba ih zvati imenom, budimo ponosni na njih“, rekao je Peskov.
Naveo je i da je 2021. godine sprovedena anketa u Evropi koja je pokazala da 30 odsto ispitanika vjeruje da se SSSR borio na strani Njemačke. Takođe, osvrnuo se i na anketu koja pokazuje da mnogi smatraju da su odlučujuću ulogu u pobjedi odigrale SAD, a 20 odsto omladine u Njemačkoj ne može da objasni šta je nacizam.
„To je opasna i nedopustiva cifra“, ističe Peskov.
Iza tih brojki stoje, kako navodi, političari koji zatvaraju oči na ispoljavanje nacističkih simbola.
Sjećanje na Drugi svjetski rat kroz godine se mijenja i teško ga je očuvati, ukazuje Peskov.
„To je naša obaveza, zajedno s vama“, poručio je Peskov.
O rješavanju ukrajinskog sukoba
Kijev govori o preduslovima za rješenje sukoba, što je u suprotnosti sa stavom ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao je Peskov novinarima nakon govora na forumu.
„Oni (Kijev) pokušavaju da postave preduslove za bilo koji proces, kao što je prekid vatre. To je suprotno stavu predsjednika Putina“, naveo je i dodao da su i dalje aktuelne izjave ruskog predsjednika da je Rusija spremna na pregovore bez ikakvih preduslova.
Rusija, prema njegovim riječima, očekuje rezultate napora koje ulažu SAD u mirovnom procesu za rješavanje ukrajinskog sukoba. Ruski predsjednik trenutno ostaje otvoren za političke i diplomatske metode rješavanja ovog sukoba, ali kako dodaje, „situacija je kakva jeste“, odnosno nema reakcije iz Kijeva. Zato, ruska strana ne zna da li je Kijev spreman na to ili ne.
„Mirovni sporazum mora biti sklopljen sa Ukrajinom, a ne sa Amerikom. Amerika pokušava da posreduje i mi smo zahvalni Sjedinjenim Državama na tim izuzetnim naporima“, rekao je on.
Kada su u pitanju mogući kontakti predsjednika Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, Peskov smatra da je direktan kontakt uvijek efikasan. Ako bude potrebno, taj kontakt će biti uspostavljen, rekao je Peskov novinarima.
Osvrnuo se i na prijetnje Zelenskog, rekavši da će se Parada pobjede u Moskvi održati, bez obzira na to, a Rusija će je pratiti sa ponosom. Činjenica da mnogi dijele taj ponos sa Rusijom govori o tome da zemlja ima ne samo saveznike, već su to države koje su joj bliske duhom i po ideologiji.
Na pitanje kako vidi poziciju Rusije na geopolitičkoj sceni za 10 godina, on je odgovorio „isto kao i sada“. Kako je pojasnio, Rusija je kao evroazijska zemlja sastavni dio Evrope. Ona je dio svijeta koji nije zasnovan na pravilima, već na zakonu, na međusobnom poštovanju, na spremnosti da se uzmu u obzir brige svake države i na obostrano korisnoj saradnji.