Kineski tehnološki div Šaomi objavio kada će novi električni automobil krenuti u prodaju

Kineski tehnološki div Šaomi objavio kada će novi električni automobil krenuti u prodaju

Nova električna limuzina SU7 (Speed ​​​​Ultra 7) biće dostupna kineskim kupcima već ovog mjeseca, najavio je tehnološki div Šaomi (Xiaomi), inače najpoznatiji po pametnim telefonima. S novim električnim vozilom premium klase Šaomi ulazi na sve zasićenije tržište, te želi konkurisati Tesli i Poršeu (Porsche).

Peti najveći proizvođač pametnih telefona u Kini objavio je na društvenoj mreži Weibo kako će 59 trgovina u 29 gradova širom zemlje primati narudžbe za novi sedan. Predstavljanje je zakazano za 28. mart. Tada bi trebalo da bude poznata i cijena luksuznog vozila, prenosi Reuters.

Šaomi je prvi put lansirao SU7 krajem prosinca prošle godine. Krajem februara automobil je imao premijeru na Mobile World Congressu (MWC) u Barseloni.

Prodaja električnih vozila u Kini, najvećem svjetskom tržištu, između januara i februara porasla je 18 posto. To nije daleko od rasta od 21 posto u cijeloj 2023. godini. Ove je godine vodeći BYD snizio cijene kako bi pokušao pridobiti što više potrošača usljed slabije domaće potražnje.

Ambiciozni ciljevi Na predstavljanju SU7 u decembru, glavni izvršni direktor Lei Jun rekao je da Šaomi namjerava postati jedan od pet najboljih proizvođača automobila u svijetu. Dodao je da SUV ima tehnologiju “super električnog motora” koja može pružiti brže ubrzanje od Teslinih i Poršeovih električnih vozila. Od 0 do 100 kilometara na sat SU7 stiže za manje od tri sekunde. Teslinom modelu 3 za to su potrebne 4,2 sekunde.

Analitičari kažu da će se operativni sistem automobila, koji dijeli s Šaomijevim popularnim telefonima i drugim elektroničkim uređajima, svidjeti postojećim kupcima kompanije.

“Šaomi automobili moraju biti drugačiji, a najvažniji aspekt je pametna tehnologija”, rekao je Jun.

Diverzifikacija Šaomi od 2021. godine nastoji diverzifikovati portfelj i na električna vozila dok potražnja za pametnim telefonima stagnira. Njegove automobile proizvodiće jedinica državnog proizvođača automobila BAIC Group u fabricii u Pekingu s godišnjim kapacitetom od 200.000 vozila.

Div pametnih telefona obećao je uložiti 10 milijardi dolara u automobile tokom sljedeće decenije. To je jedna od rijetkih kineskih kompanija koja uspjela je dobiti odobrenje nadležnih za proizvodnju automobila. Donosioci odluka u Kini ne žele dodatno zaoštravati ponudu, piše Reuters.