Poslovni tajkun kojeg dugo traži kineska vlada i poznat po gajenju veza sa ličnostima Trampove administracije, uključujući Stiva Benona, uhapšen je u sredu u Njujorku pod optužbom da je nadgledao zaveru za prevaru od milijardu dolara.
Guo Vengui, 54, optužen je zajedno sa svojim finansijerom i šefom osoblja za razne zločine, uključujući prevaru sa žicom i hartijama od vrednosti. Optužen je u sudskim dokumentima pod imenom Ho Van Kvok.
Američki tužioci rekli su da je optužnica proizašla iz složene šeme u kojoj je Guo lagao stotine hiljada onlajn pratilaca u Sjedinjenim Državama i širom sveta pre nego što je prisvojio stotine miliona dolara.
Na suđenju u saveznom sudu na Menhetnu u sredu, Guo se izjasnio da nije kriv preko svog advokata. Jedan od njegovih advokata nije odmah komentarisao.
Glavni federalni tužilac na Menhetnu, američki tužilac Damian Villiams, rekao je u saopštenju da je Guo optužen da je „natrpao džepove novcem koji je ukrao, uključujući i kupovinu sebe i svojih bliskih rođaka, vile od 50.000 kvadratnih stopa, Ferarija od 3,5 miliona dolara , pa čak i dva dušeka od 36.000 dolara, i finansiranje luksuzne jahte od 37 miliona dolara.”
Nekada se verovalo da je Guo bio među najbogatijim ljudima u Kini. Otišao je 2014. tokom antikorupcijske akcije koju je vodio predsednik Si Đinping, a koja je zarobila ljude bliske Guou, uključujući visokog obaveštajnog zvaničnika. Kineske vlasti optužile su Guoa za silovanje, otmicu, podmićivanje i druga krivična dela.
Od tada ga je veoma tražila vlada te nacije, oslanjajući se na zaštitu SAD.
Pošto je živeo u Njujorku kao begunac, postao je otvoreni kritičar vladajuće Komunističke partije i razvio bliske odnose sa Benonom, bivšim političkim strategom predsednika Donalda Trampa. Guo i Banon su 2020. godine najavili osnivanje zajedničke inicijative za koju su rekli da ima za cilj svrgavanje kineske vlade.
Guo je dugo tvrdio da su optužbe protiv njega u Kini bile lažne, rekavši da je njima bila namjera da ga kazni zbog toga što je tamo javno iznio korupciju i kritikovao vodeće ličnosti u Komunističkoj partiji.
Godinama je njegov slučaj bio predmet debate o tome da li Kina zloupotrebljava međunarodne napore za saradnju u provođenju zakona, uključujući Interpol, tražeći njegovo hapšenje. On je zatražio politički azil u SAD, rekavši da se plaši da bi, ako bude primoran da napusti zemlju, to moglo dovesti do njegovog hapšenja u zemlji koja ima manje moći da se odupre kineskim zahtevima.
Banon je jednom uhapšen na Guoovoj jahti od 150 stopa (45 metara). Neposredno pre nego što je napustio funkciju, Tramp je pomilovanjem raspustio slučaj protiv Banona.
Guo je uhapšen u svom prostranom luksuznom stanu u Sherri-Netherland, jednom od luksuznih apartmanskih hotela na Menhetnu koji gleda na Central park. Nekoliko sati kasnije, vatrogasci su ugasili zadimljeni požar na istom spratu kao i Guov penthaus. Nije odmah jasno da li je požar bio u njegovoj kući ili je povezan sa njegovim hapšenjem.
Guovo prvo pojavljivanje pred sudijom za prekršaje Katharine H. Parker trajalo je samo oko 15 minuta jer je pristao da bude zadržan u pritvoru dok njegovi advokati ne pripreme argument za kauciju.
Guova poslovna saradnica, Kin Ming Je (55), koja je živela u Londonu, Engleska, optužena je u slučaju, ali nije uhapšena.
Janping Vang, opisan kao šef osoblja Guoa, suočava se sa optužbama koje uključuju zaveru, žičanu prevaru i prevaru sa hartijama od vrednosti. Kaucija joj je određena na 5 miliona dolara, ali joj je naloženo zadržavanje dok se ne ispune određeni uslovi. Ona je stavljena u kućni pritvor u svom stanu na Menhetnu.
Tužioci su tražili da Guo bude zadržan zbog rizika od kojeg bi mogao da pobegne i „opasnosti koju predstavlja za zajednicu“. Kažu da je Guo uznemiravao kritičare i da će se suočiti sa više od 100 godina zatvora ako bude osuđen po svim tačkama optužnice.
Američki tužioci optužuju Gua da obećava ogromne povrate ljudima koji su investirali u njegovu medijsku kompaniju GTV Media Group Inc., njegovu takozvanu saveznu farmu Himalaja, G’CLUBS i Himalaia Ekchange.
Od septembra, američka vlada je zaplenila oko 634 miliona dolara sa 21 bankovnog računa povezanih sa Guom.
Federalni agenti su takođe zaplenili imovinu uključujući Lamborghini Aventador SVJ Roadster. Pored svog stana na Menhetnu, rekli su da poseduje vilu od 26 miliona dolara u Mahvahu u Nju Džersiju i rezidenciju u Konektikatu vrednu nekoliko miliona dolara.
Tužioci su rekli da se Guo okružio non-stop naoružanim čuvarima i putovao svojim kućama u karavanu luksuznih automobila.
Komisija za hartije od vrednosti takođe je u sredu podnela građansku tužbu protiv Gua, optužujući ga da je obmanuo investitore nepoštenim objavama i video snimcima na mreži i društvenim medijima, uključujući neke koji su tvrdili da je kripto imovina pod nazivom „H-Coin“ podržana zlatnim rezervama.
SEC je saopštio da su ilegalne šeme uključivale prikupljanje 452 miliona dolara kroz neregistrovanu ponudu akcija koja je trebalo da ide u pravcu izgradnje platforme društvenih medija nezavisne od cenzure i nadzora kineske vlade.
U sudskim dokumentima podnetim u zahtevu za pritvor, tužioci su takođe citirali desetine građanskih tužbi u kojima je Guo bio angažovan od dolaska u Sjedinjene Države, rekavši da je „koristio parnicu i taktiku pritiska“ da bi se suočio sa kritičarima.
Tužioci su takođe doveli u pitanje Guovo ponašanje u vezi sa bankrotom u Konektikatu, gde je rekao sudu da ima 500 miliona dolara dugova i ne više od 100.000 dolara imovine. Napisali su da je javno uznemiravao stečajnog upravnika kojeg je imenovao sud i da je javno napao njegove kritičare, okrećući „gnev svojih stotina hiljada sledbenika protiv njih“.
Rekli su da je ohrabrio svoje pratioce na mreži da preplave stečajni spis potraživanjima bez obzira na njihovu zaslugu u pokušaju da opstruiraju postupak.
2020. godine, rekli su tužioci, Guo je „mobilisao svoje sledbenike“ da protestuju ispred kuće jednog kanadskog novinara, što je dovelo do fizičkog napada na jednog od novinarkinih prijatelja, koji je udaren nogom u glavu, zadobio je frakturu lica, otečene zatvorene oči i izgubljen zub.