Kineske vlasti su danas negirale da su tražile podatke od kompanija nakon što je TikTok kažnjen velikom kaznom zbog rukovanja ličnim podacima Evropljana.
Gigantu društvenih medija u petak je naloženo da plati 530 miliona eura zbog prenosa korisničkih podataka iz Evrope u Kinu i neuspjeha da garantuje njihovu zaštitu od pristupa kineskih vlasti.
Kaznu je izdala Irska agencija za zaštitu podataka, koja djeluje u ime Evropske unije jer se evropsko sjedište TikToka, kao i sjedišta većine tehnoloških giganata, nalazi u Irskoj.
Agencija je ocijenila da kineska platforma nije uspjela da „dokaže da lični podaci“ Evropljana, „kojima njeno osoblje u Kini može daljinski pristupiti“, u Kini imaju koristi od nivoa zaštite ekvivalentnog onom u Evropskoj uniji.
TikTok je najavio da će se žaliti na odluku.
Poslije kazne, kinesko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da Peking „nikada nije tražio i nikada neće tražiti od kompanija ili pojedinaca da prikupljaju ili čuvaju podatke nezakonitim sredstvima“.
Ministarstvo je pozvalo EU i Irsku da „obezbijede fer, ravnopravno i nediskriminatorno trgovinsko okruženje za preduzeća iz svih zemalja“.
TikTok je odjeljenje kineske tehnološke kompanije BajtDens (ByteDance).
Kompanija je našla se pod lupom u mnogim zemljama zbog zabrinutosti da kineska vlada pristupa podacima njenih korisnika i da platforma pomaže u širenju dezinformacija.
Nekoliko zemalja je zabranilo platformu, uključujući Pakistan, Nepal i Francusku na teritoriji Nove Kaledonije.
Očekuje se da će kazna izrečena u petak povećati pritisak na društvenu mrežu u SAD.
Kongres SAD je 2024. godine usvojio zakon kojim se zahtjeva od kompanije ByteDance da prepusti kontrolu nad TikTok-om u SAD ili će se suočiti sa zabranom.
Predsjednik SAD Donald Tramp je dva puta produžio rok za prodaju društvene mreže, koja ima 170 miliona korisnika u SAD.
Taj posljednji rok ističe 19. juna.