Moćna sestra sjevernokorejskog lidera Kim Džong Una obećala je u nedjelju da će odgovoriti na, kako je navela, novu kampanju slanja letaka iz južne Koreje, naznačivši da će Sjeverna Koreja uskoro nastaviti preko granice da šalje balone sa smećem.
Od kraja maja, Severna Koreja je slala balone sa starom hartijom, komadićima tkanine, opušcima, pa čak i stajnjak prema Južnoj Koreji, navodeći da je to odgovor na letke koje južnokorejski aktivisti balonima šalju preko granice.
U đubretu koji je poslala Sjeverna Koreja nisu pronađeni opasni materijali, a Južna Koreja je odgovorila suspendovanjem sporazuma o smanjenju napetosti sa Sjevernom Korejom iz 2018. godine i nastavila vježbe gađanja u pograničnim oblastima.
U saopštenju koje su prenijeli državni mediji, Kim Jo Džong je rekla da su „prljavi leci i stvari (južnokorejskog) ološa“ ponovo pronađeni u nedjelju ujutro u pograničnim i drugim oblastima Severne Koreje.
„Uprkos ponovljenim upozorenjima (Severne Koreje), (južnokorejski) ološ ne zaustavlja tu primitivnu i prljavu igru“, rekla je ona, navodeći da je Pjongjang ranije uveo kontramere.
Sjeverna Koreja je posljednji put poslala balone s otpacima ka Južnoj Koreji krajem juna. Nije zasad poznato koji aktivisti u Južnoj Koreji su nedavno poslali balone u Sjevernu Koreju.
Grupe predvođene ljudima koji su prebjegli iz Severne Koreje godinama su slali ogromne balone koji su nosili letke usmjerene protiv Pjongjanga, USB memorije s K-pop pjesmama i južnokorejskim serijama, kao i američke dolare prema Sjevernoj Koreji.
Stručnjaci kažu da Pjongjang kampanje s balonima vidi kao ozbiljnu provokaciju koja može da ugrozi rukovodstvo u Sjevernoj Koreji koja zabranjuje pristup stranim vijestima za većinu od svojih 26 miliona stanovnika.
Južna Koreja je 9. juna ponovo rasporedila gigantske zvučnike duž granice prvi put u šest godina i obnovila emitovanjem antisjevernokorejskih propagandnih programa.
Južnokorejski zvaničnici kažu da ne sprečavaju aktiviste da šalju letke u Sjevernu Koreju, u skladu sa presudom ustavnog suda iz 2023. godine kojom je poništen sporni zakon koji kriminalizuje takve letke, uz obrazloženje da je to kršenje slobode govora.