Kazahstanske vlasti: Srušeni azerbejdžanski avion vjerovatno „spoljnim predmetima“

Kazahstanske vlasti: Srušeni azerbejdžanski avion vjerovatno „spoljnim predmetima“

Avion kompanije Azerbejdžan erlajns (Azerbaijan Airlines) koji se srušio u Kazahstanu krajem decembra sa 38 poginulih, a za čiji se pad optužuje Rusija, vjerovatno je oštećen „spoljnim predmetima“, saopštile su danas kazahstanske vlasti koje nisu precizirale njihovo porijeklo.

Avion je 25. decembra letio iz Bakua, glavnog grada Azerbejdžana, za Grozni, glavni grad ruske republike Čečenije na Kavkazu. Letjelica se srušila u blizini mjesta Aktau u Kazahstanu, daleko od svog prvobitnog odredišta.

U toj nesreći je poginulo 38 od 67 ljudi u avionu.

Azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev, koji je blizak Moskvi, optužio je Rusiju za „zataškavanje“ i rekao da je avion greškom oborila ruska protivvazdušna odbrana.

Crne kutije aviona, brazilskog proizvođača aviona Embraer, prvo su predate Brazilu na analizu uz učešće azerbejdžanskih, ruskih i kazahstanskih stručnjaka, a zatim vraćene u Kazahstan.

U preliminarnom izvještaju koje je danas prenijelo ministarstvo saobraćaja Kazahstana, centralnoazijske zemlje koja je takođe bliska Rusiji, ne navodi se tačni uzrok nesreće.

U dugoočekivanom dokumentu se navode brojna oštećenja raznih veličina i oblika na nekoliko djelova aviona, uključujući trup, lijevo krilo i motor.

Avion je vjerovatno oštećen „spoljnim predmetima“ neutvrđene prirode, navodi se u izvještaju.

Ilham Alijev je pozvao Rusiju da prizna činjenice, što Moskva još uvijek nije učinila.

Ruski predsjednik Vladimir Putin ograničio se na nejasna izvinjenja i na priznavanje da je protivvazdušna vatra ispaljena na dan pada aviona, ali nije rekao da li je to izazvalo nesreću.

Nekoliko stručnjaka iznijelo je mogućnost udara protivvazdušnog sistema, sa slikama koje pokazuju karakteristične rupe u trupu aviona i podsjećaju na pad malezijskog aviona – leta MH17.

Avion malezijske aviokompanije, koji je krenuo iz Amsterdama, oboren je u julu 2014. ruskom protivvazdušnom raketom BUK iznad ukrajinske teritorije koju kontrolišu proruski separatistički pobunjenici. Tada je poginulo 298 ljudi.

Rusija je dosljedno negirala tu verziju događaja, iako su istražitelji utvrdili da je raketni sistem BUK prebačen ruskim separatistima u Ukrajini.