Kanadski timovi za pretragu tragaju za olupinom usred straha od NLO-a

Kanadski timovi za pretragu tragaju za olupinom usred straha od NLO-a

Kanadski istražitelji traže olupinu misterioznog letećeg objekta koji je oborio američki borbeni avion iznad teritorije Jukona, izjavio je u nedelju premijer Džastin Trudo, dok je najviši poslanik u Senatu SAD rekao da je – i još jedan leteći objekat oboren kod obale Aljaske – oba su izgledala kao baloni.

„Timovi za oporavak su na terenu i traže da pronađu i analiziraju objekat“, rekao je Trudo novinarima. Nije dao nagoveštaj o čemu se radi, ali je rekao da „predstavlja razumnu pretnju bezbednosti civilnog bekstva“.

„Bezbednost građana nam je na prvom mestu i zato sam doneo odluku da se taj neidentifikovani objekat obori“, rekao je on.

Severna Amerika je bila u stanju visoke pripravnosti zbog vazdušnih upada nakon pojave belog, privlačnog kineskog vazdušnog broda iznad američkog neba ranije ovog meseca. Balon visok 200 stopa (60 metara) – za koji su Amerikanci optužili Peking da špijunira Sjedinjene Države – izazvao je međunarodni incident, zbog čega je državni sekretar Antoni Blinken otkazao planirani put u Kinu samo nekoliko sati. pre nego što je trebalo da ode.

Kina negira da je originalni balon korišćen za nadzor, rekavši da je to bio civilni istraživački brod, i osudila je Sjedinjene Države što su ga prošle subote oborile kraj obale Južne Karoline.

Pošto su se vojni i obaveštajni zvaničnici nedavno usredsredili na pretnje iz vazduha, najmanje dva druga leteća objekta su oborena iznad Severne Amerike tokom vikenda.

Lider većine u američkom Senatu Čak Šumer rekao je američkoj televiziji ABC da američki zvaničnici misle da su leteći objekti – od kojih je prvi oboren iznad morskog leda u blizini Deadhorsa na Aljasci, u petak, a drugi uništen iznad Jukona u subotu – bili su oba balona.

„Oni veruju da su bili (baloni), da, ali mnogo manji od prvog“, rekao je Šumer.

Bela kuća je samo saopštila da nedavno oboreni objekti „nisu mnogo ličili“ na kineski balon, ponavljajući Šumerov opis njih kao „mnogo manje“.

Šumer je rekao da je uveren da će američki istražitelji koji pretražuju okean kod Južne Karoline kako bi pronašli ostatke i elektronske sprave iz originalnog balona otkriti za šta je korišćen.

„Verovatno ćemo moći da sastavimo ceo ovaj balon za nadzor i tačno znamo šta se dešava“, rekao je.

Kanadski kolege koji pokušavaju da sastave ono što je oboreno iznad Jukona možda imaju svoje izazove. Teritorija je retko naseljen region na krajnjem severozapadu Kanade, koji se graniči sa Aljaskom. Zimi može biti brutalno hladno, ali temperature su neuobičajeno blage za ovo doba godine što bi moglo olakšati oporavak.

U Vajthorsu, glavnom gradu, prognoza je za nedelju od minus 2 Celzijusa (28 Farenhajta).

Govoreći za Foks njuz, predsednik komiteta Predstavničkog doma za spoljne poslove Majkl Mekol rekao je da je kineski balon bio „čin špijunaže na vidnom mestu američkog naroda“, rekavši da je balon prošao iznad osetljivih američkih nuklearnih lokacija.

„Oni žele da dobiju slike, obaveštajne podatke o našim vojnim kapacitetima, posebno nuklearnim“, rekao je Mekol. „I sami grade prilično nuklearne zalihe.“

Strahovi od nadzora možda izazivaju nervozu zvaničnika.

Dva puta u 24 sata, američki zvaničnici su zatvorili vazdušni prostor – samo da bi ga ponovo brzo otvorili. U nedelju je Federalna uprava za vazduhoplovstvo nakratko zatvorila prostor iznad jezera Mičigen. U subotu je američka vojska ušla u borbene avione u Montani kako bi istražila tamošnju radarsku anomaliju.

Severnoamerička komanda vazdušno-kosmičke odbrane (NORAD) je kasnije rekla da piloti nisu identifikovali ništa što bi odgovaralo pogocima radara.

Republikanski poslanik Majk Tarner, koji radi u Komitetu za oružane snage Predstavničkog doma Kongresa SAD, sugerisao je da administracija predsednika Džoa Bajdena možda preterano nadoknađuje ono što je opisao kao svoje ranije slabo praćenje američkog vazdušnog prostora.

„Izgleda da su donekle srećni na okidač“, rekao je Tarner za CNN u nedelju.

„Voleo bih da su srećni okidači nego da budu popustljivi.