Snažna zimska oluja koja je zahvatila Kaliforniju sa jakom kišom i niskim temperaturama u subotu je pomerila fokus na vetar i jak sneg, iako su prognostičari rekli da je rizik od poplava opasnih po život u oblasti Los Anđelesa prošao.
Nacionalna meteorološka služba saopštila je da se očekuju mećavi na višim nadmorskim visinama, sa udarima vetra do 160 km/h i nekoliko stopa snega u izolovanim oblastima.
„Već je bilo izveštaja o 2 do 3 stope (60 do 90 centimetara) preko nekih viših vrhova, a mi očekujemo još jednu stopu, možda dva, dodatnih snežnih padavina tokom ostatka dana“, rekao je meteorolog Zak Tailor.
Najniže temperature tokom noći pale su ispod nule u nekim oblastima, dok se centar San Franciska približio rekordno niskim temperaturama. Pad na 38 stepeni Farenhajta (3 stepena Celzijusa) bio bi najhladniji od 2009. godine, ali nije postalo hladnije od 41 Farenhajta (5 stepeni Celzijusa), prema Nacionalnoj meteorološkoj službi.
Meteorološka služba upozorila je u petak na moguće poplave tokom noći, klizišta i klizišta u okrugu Los Anđeles u blizini potoka, potoka, urbanih područja, autoputeva i područja koja su izgorela u šumskim požarima. Zona pretnje obuhvatala je centar L.A., Holivud, Beverli Hils i mnoga predgrađa.
Poplave su pogodile obližnji okrug Ventura rano u subotu, gde je palo i do 18 centimetara kiše, ali do 6 ujutro u subotu, meteorološka služba je saopštila da je jaka kiša u oba okruga prestala i da se više ne očekuje poplava pretnja.
U međuvremenu, ljudi dalje na istoku su se borili da se izbore sa posledicama oluja ranije ove nedelje.
Više od 418.000 domova i preduzeća u Mičigenu i dalje je bilo bez struje u subotu ujutru, dva dana nakon što je jedna od najgorih ledenih oluja u decenijama izazvala rasprostranjene nestanke struje srušivši oko 3.000 ledom obloženih dalekovoda.
Obećanja o obnavljanju struje do nedelje, kada se očekivalo da će niske temperature ponovo porasti iznad nule (minus 18 Celzijusa), bila su mala uteha.
„To je četiri dana bez struje po takvom vremenu“, rekao je Apurva Gokhale iz Valed Lakea u Mičigenu. „To je nezamislivo.“
U Kaliforniji, Centar za predviđanje vremena Nacionalne meteorološke službe prognozirao je jak sneg iznad Kaskadnih planina i Sijera Nevade za vikend.
Kalifornijska vinska zemlja nije bila pošteđena retkih vetrova i snega. Mark Nil je rekao za KPIKS-TV da se probudio u petak ujutru i video stopu (30,4 centimetra) snega — više nego što je video za više od 40 godina — i desetine njegovih hrastova prepolovljenih.
„To je prilično bojno polje ako ga pogledate. Neki od njih su stari preko 200 godina“, rekao je on. Srećom, loze su bezbedno mirovale.
Očekuje se da će sistem niskog pritiska doneti rasprostranjenu kišu i sneg u južnoj Nevadi do subote popodne i širom severozapadne Arizone u subotu uveče i nedelju ujutru, saopštila je kancelarija Nacionalne meteorološke službe u Las Vegasu.
Upozorenje o lavini izdato je za zaleđe Sijera Nevade oko jezera Tahoe, koje se prostire na granici Kalifornije i Nevade. Skoro 61 cm novog snega palo je do petka, a očekivalo se do još 5 stopa (1,5 metara) kada se u nedelju krene nova oluja sa potencijalom olujnog vetra i naleta visokog intenziteta, saopštila je meteorološka služba .
U Arizoni, najveći sneg se očekivao kasno od subote do podne u nedelju, uz mogućnost do jednog stopa novog snega u Flagstafu, rekli su prognostičari.
Sneg je tokom vikenda takođe bio prognoziran za delove gornjeg srednjeg zapada do severoistoka, sa kišom koja se smrzavala u nekim delovima centralnih Apalača. Očekuje se da će oluja stići do centralnih visokih ravnica do nedelje uveče.
Ipak, hladno vreme koje je pogodilo sever i zapad izbeglo je južne države, što je dovelo do divljih temperaturnih razlika. Najviša temperatura za SAD u petak je bila 93 stepena Farenhajta (34 stepena Celzijusa) u Falcon Lakeu u Teksasu, dok je najniža bila minus -35 stepeni Farenhajta (1,7 stepeni Celzijusa) u blizini Hantlija, Montana.
Zimske eksplozije dovele su do stotina otkazanih letova na aerodromima širom zemlje i privremenog zatvaranja milja glavnih autoputeva u petak u Kaliforniji, Oregonu i Nevadi.
Oštre vremenske prilike navele su okrug Los Anđeles da svoja skloništa za hitne slučajeve zadrži otvorenima u martu, jer se očekivalo da će hladnoća vetra spustiti temperature tokom vikenda ispod nule u dolinama San Fernando i San Gabrijel. Velika populacija beskućnika u okrugu bila je u posebnom riziku.
Najmanje tri osobe su poginule u olujama od obale do obale. Vatrogasac iz Mičigena poginuo je u sredu nakon što je došao u kontakt sa oborenim dalekovodom, dok je u Ročesteru, u Minesoti, pešak poginuo nakon što ga je udarila snežna mašina kojom upravlja grad. Vlasti u Portlandu, Oregon, saopštile su da je jedna osoba umrla od hipotermije.
Veći deo Portlanda je zatvoren zbog zaleđenih puteva koji se ne očekuju do subote nakon druge najveće snežne padavine u gradu ove nedelje: skoro 11 inča (28 centimetara).
Tim Varner je sedeo skupljen sa ćebadima na vratima prodavnice u Portlandu štiteći ga od vetra, leda i snega. Lokalni zvaničnici otvorili su šest skloništa za noćenje, ali 57-godišnjak, koji je dve decenije bio beskućnik, rekao je da je bilo preteško pogurati kolica sa njegovim stvarima do jednog.
„To je nemoguće“, rekao je. „Sneg se nakuplja na točkovima vaših kolica i onda nađete klizave tačke i ne možete da dobijete vuču. Dakle, zaglavili ste.“