Južnokorejski sud izdao je danas nalog za hapšenje predsjednika Jon Suk Jeola, kojeg je nedavno opozvao parlament, i za pretres njegove kancelarije i rezidencije vezano za njegovu optužbu o pobuni i kratkotrajno proglašenje ratnog stanja.
Jona je sredinom decembra opozvala Nacionalna skupština, koja je pod kontrolom opozicije i čeka se odluka Ustavnog suda da se opoziv ozvaniči ili poništi.
Ovo je prvi slučaj da je izdat nalog za hapšenje aktuelnog južnokorejskog predsjednika, ali stručnjaci kažu da ima malo šanse da se sprovede pritvor i obavi pretres, ukoliko Jon nije zvanično sklonjen sa dužnosti.
Okružni sud Seula izdao je naloge za pritvor Jona i pretragu predsjedničke kancelarije i rezidencije u centru glavnog grada, prema saopštenju Kancelarije za istragu korupcije visokih zvaničnika, koja vodi zajedničku istragu sa policijom i vojnim vlastima.
Kancelarija istražuje da li je proglas o vanrednom stanju koji je Jon izdao 3. decembra jednak pobuni.
Prema južnokorejskom zakonu, vođa pobune može da dobije smrtnu kaznu ili doživotan zatvor. Jon ima predsjednički imunitet za većinu krivičnih djela, ali se to ne proteže na navode o pobuni ili izdaji.
Jonova ovlašćenja su suspendovana od kad je Nacionalna skupština gdje opozicija ima većinu, izglasala njegov opoziv 14. decembra, zbog njegovog proglašenja ratnog stanja tokom koga su stotine vojnika i policajaca raspoređeni kod Parlamenta.
Po zakonu, predsjednik Južne Koreje može da proglasi ratno stanje samo u precizno navedenim situacija, a nema prava da suspenduje rad parlamenta čak i za vrijeme ratnog stanja.
„Ratno stanje“ je trajalo samo šest sati jer ga je parlament blokirao a Jon kasnije povukao.
Ustavni sud treba da odluči da li će Jon biti smijenjen ili će se vratiti na mjesto predsjednika.
Stručnjaci kažu da će Jon vjerovatno ignorisati naloge za hapšenje i pretres. On je već izbjegao ponovljene zahtjeve istražnih vlasti da se pojavi na ispitivanju a predsjednička bezbjednosna služba blokirala je pokušaje pretrage njegove kancelarije i rezidecije pozivajući se na zakon kojim se zabranjuju racije mjesta gdje se nalaze državne tajne.
Predsednikov advokat nazvao je nalog „nevažećim“ i „nelegalnim“ ukazujući da kancelarija za borbu protiv korupcije nema pravna ovlašćenja da istražuje optužbe o pobuni. Predsjednička bezbjednosna služba saopštila je da će obezbjeđivati Jona u skladu sa zakonom.
Kancelarija za borbu protiv korupcije saopštila je da nema za sada planove kako dalje sa nalozima.
Jonov proglas ratnog stanja trajao je smo šest sati ali je izazvalo velika politička previranja, poremetio diplomatiju i finansijska tržišta. Iako je Jon rasporedio vojsku i policiju dovoljno članova parlamenta uspjelo je da uđe u zgradu i jednoglasno ukine vanredno stanje.
Jonov ministar odbrane, šef policije i nekoliko vodećih vojnih komandanata već su uhapšeni zbog uloga u sprovođenju proglasa o vanrednom stanju.
Jon kaže nije pokušavao da zaustsavi funkcionisanje Parlamenta, već da su vojska i policija poslati da održavaju red, i demantovao je da je pokušavao da uhapsi političare.
Politička kriza u zemlji produbila se u petak kada je vodeća opoziciona Demokratska stranka i druge male opozicione stranke izglasale opoziv vršioca dužnosti predsjednika Han Duk-soa takođe zato što je odbio da popuni tri mjesta u Ustavnom sudu. Posmatrači kažu da te, dodatne sudije mogu da utiču na odluku Ustavnog suda o Jonovom opozivu.
Zamjenik premijera i ministar finansija Čoi Sang-mok postao je novi privremeni vođa Južne Koreje.