Sekretarka finansija Dženet Jelen će u četvrtak imati pomirljiv ton kada bude govorila o odnosima SAD i Kine, pozivajući na „saradnju u vezi sa hitnim globalnim izazovima našeg dana“ uz podršku ekonomskih ograničenja Kine radi unapređenja interesa američke nacionalne bezbednosti .
„Tražimo zdrave ekonomske odnose sa Kinom: onaj koji podstiče rast i inovacije u obe zemlje“, kaže Jelen u pripremljenim napomenama koje će izneti na Školi za napredne međunarodne studije Univerziteta Džons Hopkins u Vašingtonu.
Jelen planira da održi govor u kojem poziva na poboljšanje odnosa između dve zemlje, koje su sve više zategnute posle otkrića kineskog balona za nadzor u vazdušnom prostoru SAD i otkako je komunistička nacija povećala svoje veze sa Rusijom uprkos njenoj kontinuiranoj invaziji na Ukrajina.
„Rastuća Kina koja igra po međunarodnim pravilima dobra je za Sjedinjene Države i svet“, kaže Jelen. „Obe zemlje mogu imati koristi od zdrave konkurencije u ekonomskoj sferi. Ali zdrava ekonomska konkurencija – gde obe strane imaju koristi – održiva je samo ako je ta konkurencija fer.”
Govor dolazi u trenutku kada su tenzije između SAD i Kine u groznici. Otkriće balona za nadzor opremljenog visokotehnološkom opremom dizajniranom za prikupljanje osetljivih informacija, prelazeći osetljivu vojnu lokaciju SAD, privuklo je pažnju zakonodavaca.
A podrška Kine Rusiji dok ona nastavlja da vodi svoj rat u Ukrajini izaziva zabrinutost zapadnih lidera. Iako je Kina tvrdila da je neutralna u sukobu, navodeći da neće prodavati oružje ni jednoj strani u ratu, nedavno je održala zajedničke vojne vežbe sa Rusijom.
Jelen, u svom govoru, kaže da je nacionalna bezbednost SAD „od najveće važnosti“ u odnosima sa Narodnom Republikom Kinom. „Na primer, jasno smo stavili do znanja da je zaštita određenih tehnologija od vojnog i bezbednosnog aparata NR Kine od vitalnog nacionalnog interesa“, kaže ona.
SAD su prošle godine prešle na blokadu izvoza naprednih kompjuterskih čipova u Kinu, što je akcija trebalo da uguši sposobnost Kine da stvori napredne vojne sisteme uključujući oružje za masovno uništenje, rekli su zvaničnici Ministarstva trgovine prošlog oktobra.
Vojne vežbe na Tajvanu takođe povećavaju strahove da bi Kina mogla da izvrši invaziju na ostrvo. Ranije ovog meseca, Kina je izvela velike borbene vežbe oko Tajvana koje su simulirale zatvaranje ostrva kao odgovor na put tajvanskog predsednika u SAD ovog meseca.
„Obezbedićemo naše nacionalne bezbednosne interese i interese naših saveznika i partnera, i zaštitićemo ljudska prava“, rekla je Jelen u svom govoru. „Jasno ćemo saopštiti NRK-u našu zabrinutost zbog njenog ponašanja.
Jelen se u januaru u Cirihu sastala sa svojim kineskim kolegom, vicepremijerom Liu Heom, što je bio kontakt najvišeg ranga između dve zemlje od kada su se njihovi predsednici dogovorili prošlog novembra tokom svog prvog ličnog sastanka da traže oblasti potencijalne saradnje.
„Važno je da napredujemo u globalnim pitanjima bez obzira na naše druge nesuglasice“, kaže Jelen. „To je ono što svetu treba od svoje dve najveće ekonomije.