Postoje dokazi interakcije biljaka i insekata putem zvuka, saopštili su danas istraživači sa Univerziteta u Tel Avivu, u Izraelu, otvarajući novu granicu u proučavanju akustične komunikacije u prirodi, prenosi agencija Rojters.
Studija, objavljena u časopisu eLife, sugeriše da ženke moljaca detektuju ultrazvučne signale uznemirenosti koje emituju dehidrirane biljke paradajza i koriste ove informacije da odluče gdje će položiti jaja.
Moljci obično polažu jaja na paradajz kako bi obezbijedili hranu za svoje larve nakon što se izlegu.
Istraživanje su vodili Rja Selcer i Gaj Zer Ešel u laboratorijama Josija Jovela i Lile Hadani, profesora na Fakultetu prirodnih nauka Vajz univerziteta.
„Otkrili smo prvi dokaz o akustičnoj interakciji između biljke i insekta“, naveo je tim u saopštenju.
Nalazi se nadovezuju na prethodna istraživanja grupe, koja su otkrila da biljke emituju ultrazvučne zvukove kada su pod stresom.
Otkriće bi moglo imati implikacije na poljoprivredu i suzbijanje štetočina, otvarajući mogućnosti za upravljanje zdravljem usjeva i ponašanjem insekata putem zvuka.
Iako su ultrazvučni zvuci koje emituju biljke van dometa ljudskog sluha, mogu ih čuti mnogi insekti i neki sisari, poput slijepih miševa, navodi Rojters.
Istražujući ovu preferenciju, istraživači su ženkama moljaca predstavili dva zdrava paradajza – jedan sa zvučnikom koji je reprodukovao zvukove registrovane iz biljke koja se suši, i jedan koji je bio tih.
Moljci su preferirali tihu opciju, što sugeriše da koriste ove signale za identifikaciju optimalnih mjesta za polaganje jaja.
Dalji eksperimenti su potvrdili da su izbori moljaca bili vođeni isključivo zvukom i samo zvucima biljaka.
„Ovdje smo vidjeli da postoje životinje koje su sposobne da razumiju ove zvukove. Mislimo da je ovo samo početak. Dakle, mnoge životinje možda reaguju na različite biljke“, rekla je Hadani.