Hakeri su hakovali sistem korespondencije Ruske međunarodne investicione banke u Budimpešti

Hakeri su hakovali sistem korespondencije Ruske međunarodne investicione banke u Budimpešti

Nepoznate osobe su hakovale sistem korespondencije Ruske međunarodne investicione banke u Budimpešti i hakeri su mogli da dođu u ruke e-pošte, dokumentacije i drugih poverljivih informacija, prenosi hvg.hg.

Prema pisanju publikacije, napad se dogodio na dan kada se u štampi pojavila vest da će Bugarska od avgusta prekinuti članstvo u banci, ostavljajući Mađarsku kao jedini evropski akcionar.

„Zbog trenutne osetljivosti mejl servera nakon sajber napada, primoran sam da vam pišem sa svoje privatne imejl adrese“, – ovako je službenik banke počeo svoj odgovor na zahtev publikacije nakon što su novinari pitali da li mogu da potvrde da je finansijska institucija pretrpela hakerski napad.

MIB, koju u mađarskoj i međunarodnoj štampi često nazivaju ruskom špijunskom bankom, priznao je da je 17. februara ta finansijska institucija pretrpela sajber napad, „zbog kojeg su sajber kriminalci neovlašćeno masovno slali lažne e-poruke na u ime nekih bankarskih službenika“. Iz odgovora banke proizilazi da, u saradnji sa mađarskim agencijama za provođenje zakona, banka „preduzima sve neophodne mere da brzo istraži zločin, identifikuje kriminalce i privede ih pravdi“.

Hakeri su takođe dobili pristup internoj prepisci, dokumentima i poverljivim informacijama. Većina ih je napisana na ruskom i engleskom, ali ima i dokumenata napisanih na mađarskom.

Oživljena od Vladimira Putina, banka je 2018. objavila da će preseliti svoje sedište u Budimpeštu. Tada su se proširile informacije o finansijskoj instituciji da bi mogla da služi čak i u obaveštajne svrhe, ali je banka to više puta demantovala.

Oznaku je dobila jer je 2019. godine mađarski parlament sa većinom Fidesa izglasao da banci u kojoj dominiraju Rusi daju potpuni imunitet od nadzora mađarske vlade i omogući menadžerima i gostima finansijske institucije da se kreću po Mađarskoj. a samim tim i od strane Evropske unije, u skladu sa sa pravilima diplomatskog imuniteta.

Nakon ruske invazije, Slovačka i Češka su najavile povlačenje iz banke, kasnije su Rumunija i Bugarska odlučile da učine isto. U isto vreme, Mađarska je ostala, pošto je sedište banke i dalje u Budimpešti.

Najveći akcionar Banke je Rusija sa 45,44%, zatim Mađarska sa 25,27%, a zatim neevropske zemlje: Kuba – 2,83%, Mongolija – 1,8%, Vijetnam – 1,26%. Štaviše, danas najveći bankarski kredit od 100 miliona evra takođe je uzela mađarska kompanija, državna MVM, za modernizaciju mađarske energetske mreže.