Ruski gasni gigant Gasprom razmatra otpuštanje više od hiljadu radnika zaposlenih u administraciji, potvrdio je portparol kompanije koja je uzdrmana gubitkom izvoza u Evropu.
Ukrajina je 1. januara okončala višedecenijske sporazume o tranzitu ruskog gasa – dogovore koji su donijeli milijarde dolara i Kijevu i Moskvi – u pokušaju da smanji prihode Rusiji koja je prije skoro tri godine pokrenula invaziju.
Portparol Gasproma potvrdio je AFP-u autentičnost pisma koje kruži ruskim medijima u kojem viša funkcionerka predlaže otpuštanje oko 40 odsto radnih mesta u sjedištu kompanije u Sankt Peterburgu.
U pismu od 23. decembra 2024. upućenom šefu Gasproma Alekseju Mileru, zamjenica predsjednika kompanije Jelena Iljuhina je rekla da bi kompanija trebalo da smanji broj zaposlenih u sjedištu sa „više od 4.100“ na „2.500 zaposlenih“.
„Izazovi s kojima se suočava grupa Gasprom nalažu smanjenje vremena potrebnog za pripremu i donošenje odluka“, navela je Iljuhina u pismu, kritikujući „pretjerane birokratske procese“ i izlažući predložene rezove.
Predložena otpuštanja neće uticati na zaposlene u proizvodnim pogonima.
Gasprom, nekada jedan od glavnih izvora prihoda ruske vlade, zabilježio je neto gubitak od skoro sedam milijardi dolara u 2023. godini, što je bio prvi gubitak te kompanije u više od dvije decenije.
Kompanija ima monopol na izvoz ruskog gasa preko gasovoda i pokušava da preusmjeri svoje isporuke na nova tržišta.
Rusija je pokrila skoro 45 odsto ukupnog uvoza gasa u EU 2021. godine, da bi u 2023. to palo na ispod 15 odsto, pokazuju statistički podaci EU.
Brisel želi da EU u potpunosti smanji upotrebu ruskih fosilnih goriva do 2027.
Gasprom je povećao prodaju Kini posljednjih godina, ali Peking još nije odobrio novi dugoročni ugovor o snabdijevanju ili ugovor o izgradnji novog velikog gasovoda.
Projekat o kome se dugo raspravljalo, nazvan Snaga Sibira 2, omogućio bi Gaspromu da preusmjeri gas u Kinu s polja koja su nekada snabdijevala Evropu.