Florida djeci zabranjuje društvene mreže, OŠ „Oktoih“ broji se protiv telefona u učionici

Florida djeci zabranjuje društvene mreže, OŠ „Oktoih“ broji se protiv telefona u učionici

Među profilima na društvenim mrežama, brojni su i dječji…. Na Floridi to uskoro neće biti tako jer će od 2025. godine stupiti na snagu Zakon koji će platformama zabraniti da dozvole djeci mlađoj od 14 godina otvaranje naloga. One koji već postoje, kompanije su dužne da obrišu a ukoliko ne, rizikuju da budu tužene i plate kaznu između 10.000 i 50.000 dolara.

Cilj ovakve odluke je da se ograniče „zavisne“ funkcije, kao što su „beskonačno skrolovanje“, kaže tamošnje zakonodavstvo, a da lajkovi i notifikacnije nisu neophodni u djetinjstvu, saglasni su i naši sugrađani.

Iako je počela snimati sa samo 13 godina, Nikolina Radusinović, tiktoker-ka kaže da je za internet okruženje važno naučiti pravila online ponašanja.

„To smatram jednom prirodnom reakcijom na digitalno doba u kojem živimo i svim mogućnostima koje to doba pruža. Ali kao rezultat moje lične osjećajne i psihološke pripremljenosti za takav korak, naravno moram istaći da su moji roditelji igrali veliku ulogu u svemu tome, jer su me podržavali i edukovali o sigurnom korišćenju društvenih mreža te sebe nisam dovela u neke neugodne situacije. Smatram da su prednosti pravnog korišćenja društvenih mreža kod djece vrlo male, budući da jedno dijete često nije sposobno da na pravilan način iskoristi resurse društvenih mreža. Nasuprot tome, nedostataka je veliki broj, kao na primjer izloženo sajber bulingu, gubitak privatnosti i prekomjerno vrijeme provedeno na društvenim mrežama, što može negativno uticati na mentalno zdravlje djece, a i na njihov socijalni razvoj“, kaže Radusinović.

Ipak, što kasniji pristup aplikacijama bolji je po dijete, smatra Svetlana Džuver, psihološkinja OŠ „Oktoih“. Kaže i da nam zabrana koju uvode pojedine američke države ukazuje na rizike sa kojima se djeca i mladi na interentu suočavaju.

„Sve češće nailazimo na situacije da nam se roditelji obraćaju da djeca imaju određene promjene u ponašanju koje zaista proizilaze iz toga da su korisnici društvenih mreža i ulaze u, da kažemo, i u zavisnost od društvenih mreža. I to mislim na djecu od starijeg osnovno-školskog uzrasta. Ako govorimo o tome da prije deset godina toga nije bilo kroz našu praksu, sada možemo zaista da razmislimo o tome koje su mjere prevencije neophodne da bismo mogli da zaštitimo djecu i mlade. A kada djeca pokažu interesovanje za to i požele prvo najpre telefone i pristup aplikacijama, roditelji moraju da pripreme djecu za taj prostor u kojem žele da ih puste“, objašnjava Džuver.

Da bi se ublažio efekat od telefona OŠ ,, Oktoih“ od ovog polugodišta sprovodi i pravilo koje ne dozvoljava upotrebu telefona u učionici.

„Osim u situacijama kada nastavnik to od djece zahtijeva kako bi se koristili u svrhu istraživanja nekih informacija da bi mogla djeca da odrade neki sadržaj nastavni tokom časa. E sada, to pravilo se kod nas dosta dobro poštuje, imali smo neki izolovani slučaj da su djeca htjela pogledati na telefon i reagovali smo…. Imamo uređeno to pravilnikom, ukoliko se često krši od strane djece, onda osim savjetnog dana rada koju imamo sa djecom, prethodno mogu da je uslijede određene posledice, to su vaspitne mjere, kao i u ostalom za sve drugo što utiče na ometanje nastavnog procesa“, kaže Džuver.

Preporuka je da roditelji ne šalju djecu u školu sa telefonom ili da tokom nastave bude ugašen, da bi se, zaključuje Džuver, djeca vratila slobodnoj i neposrednoj komunikaciji.