FBI tražio od „Tvitera“ da ukloni više od 160 naloga za koje ukrajinska Služba bezbjednosti tvrdi da „šire strah i dezinformacije“

FBI tražio od „Tvitera“ da ukloni više od 160 naloga za koje ukrajinska Služba bezbjednosti tvrdi da „šire strah i dezinformacije“

Američki FBI tražio je od „Tvitera“ da ukloni više od 160 naloga za koje ukrajinska Služba bezbjednosti (SBU) tvrdi da „šire strah i dezinformacije“, a koji pripadaju ruskim političarima, javnim ličnostima, novinarima, medijima, uključujući RT i agenciju „RIA Novosti“, objavio je na platformi „Sabstek“ novinar Aron Mate pozivajući se na internu prepisku koja je procurila.

Federalni istražni biro je takođe zatražio od „Tvitera“ da Kijevu proslijedi privatne podatke ovih naloga.

Kako se navodi, agent FBI Aleksandar Kobzanec, koji je angažovan u američkoj ambasadi u Kijevu, obratio se rukovodiocima „Tvitera“ u martu 2022, prosleđujući im spiskove osoba koje su ukrajinske vlasti optuživale za širenje dezinformacija a koje je on dobio od SBU.

„Kao nastavak našeg razgovora prilažem spisak naloga koje sam dobio tokom posljednjih nedjelja od ukrajinske Službe bezbednosti. SBU sumnja da se s tih naloga šire dezinformacije i strah. Za vas da proučite i pogledate“, stoji u jednom od pisama koje je objavio Mate.

„Da bismo zaustavili rusku agresiju na informativnom frontu, ljubazno vas molimo da preduzmete hitne mjere da blokirate ove naloge na Tviteru i dostavite nam korisničke podatke navedene prilikom registracije“, navela je SBU.

Na priloženom dokumenti SBU bilo je 163 naloga pomenute društvene mreže, a među njima i oni koji pripadaju glavnoj urednici „Rusija sevodnja“ i RT Margariti Simonjan, agenciji „RIA Novosti“, novinaru Vladimiru Solovjovu, lideru Komunističke partije Rusije Genadiju Zjuganovu, piscu Zaharu Prilepinu, bivšem šefu „Roskosmosa“ Dmitriju Rogozinu itd.

Označeni su i pojedini američki i kanadski novinari, uključujući i Arona Matea.

Zahtjev nije ispoštovan kako je SBU želela. Tadašnji šef „Tvitera“ zadužen za pitanja bezbjednosti Džoel Rot odgovorio je Kobzanecu da će istražiti naloge, ali da je malo vjerovatno da novinari koji se bave sukobom s proruskih pozicija krše pravila te kompanije.

Od 163 naloga za koje je SBU tvrdio da su „korišćeni za širenje dezinformacija i lažnih vijesti, da netačno odražavaju događaje u Ukrajini“ 34 su suspendovana, a 20 je od tada izbrisano.