Evropska unija uvela kaznene carine na uvoz kineskih e-automobila

Evropska unija uvela kaznene carine na uvoz kineskih e-automobila

Evropska unija u petak uvodi preliminarne kaznene carine na uvoz električnih automobile iz Kine, objavljeno je u službenom listu Unije u četvrtak.

Sankcije, među ostalima, pogađaju i kinesko preduzeće BYD, prominentnog sponzora evropskog prvenstva u fudbalu koje se upravo bliži kraju u Njemačkoj.

Carine su kazna za netržišno kinesko subvencionisanje proizvodnje električnih automobila. Prema podacima Komisije, kineski modeli stoga su obično za oko petinu jeftiniji od evropskih.

Konkretno, BYD se suočava sa kaznenom carinom po stopi od 17,4 odsto, Geely 19,9 odsto i SAIC 37,6 odsto.

EU ostalim kineskim proizvođačima nameće carinu po stopi od 20,8 odsto, a preduzećima koja nisu sarađivala sa Evropskom komisijom u istrazi slijedi carina od 37,6 odsto.

Konačno uvođenje tih carina planirano je za četiri mjeseca. Kina mjeru još može da spriječi nekim iznenađujućim ustupke. Do tada, EU neće naplaćivati carinu, nego će je samo deponovati kao garanciju.

U Njemačkoj je potez Brisela izazavo zabrinutost, zbog moguće odmazde Kineza koja će najteže pogoditi upravo njemačku automobilsku industriju.

Kina je globalno najveće tržište automobila i prošle godine je, prema podacima udruženja njemačke automobilske industrije VDA, njemačkim brendovima bila po izvozu, iza SAD i Velike Britanije.

Njemačke firme bi, međutim, mogu da pogode ne samo eventualne kineske kontramere, nego ih gađa i sama EU, jer je dio njemačke proizvodnje za izvoz lociran u Kini.

Razgovore o sporu EU i Kine su nedavno vodili kineski ministar trgovine Vang Ventao i evropski komesar za trgovinu Valdis Dombrovskis. Potpuno je, međutim, neizvjesno ima li nekog rješenja na vidiku.

Evropska komisija je učestalo ponavljala da pregovori moraju da vode ukidanje nelojalnih kineskih subvencija. Razgovori Brisela i Pekinga biće nastavljeni sledećih nedjelja.