Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ocijenila je da je riječ o „najambicioznijem budžetu“ u istoriji EU, čime je otvorena faza pregovora među državama članicama, koji se već sada ocijenjuju kao izuzetno zahtjevni.
Prema prijedlogu Komisije, konkurentnost i inovacije postaju glavni prioriteti, sa planiranih 451 milijardu evra, što, kako pojašnjava BFMTV, ukazuje na zaokret Unije u jeku trgovinskih tenzija sa Sjedinjenim Američkim Državama pod administracijom Donalda Trampa.
U budžet je uključena i 131 milijarda evra za odbranu, dok je za podršku Ukrajini između 2028. i 2034. godine predviđeno dodatnih 100 milijardi evra.
Takva najava naišla je na oštre kritike premijera Mađarske Viktora Orbana, koji je ocijenio da bi „Ukrajina dobila ogromnu finansijsku pomoć, dok bi evropski poljoprivrednici ostali kratkih rukava“.
Portparol njemačke vlade izjavio je da je „značajno povećanje budžeta EU neprihvatljivo u trenutku kada sve članice ulažu napore u stabilizaciju sopstvenih javnih finansija“ i dodao da Berlin ne podržava ni predlog Komisije o dodatnom oporezivanju preduzeća.
Sličan stav iznijela je i Holandija, tradicionalno među takozvanim „štedljivim državama“ članicama, koje se zalažu za smanjenje evropske potrošnje, ocjenjujući da je predloženi budžet „prevelik“.
Francuski ministar za evropske poslove ocijenio je predlog kao „ambiciozan“, ali je istakao da će Pariz smanjiti svoj doprinos budžetu EU već 2026. godine.
Jedna od najspornijih tačaka odnosi se na Zajedničku poljoprivrednu politiku za koju je Komisija predvidjela 300 milijardi evra za podršku prihodima poljoprivrednika, što je značajno manje u odnosu na prethodni period (2021–2027), kada je izdvojeno 387 milijardi evra.
Brisel navodi da je razlika posljedica „nove budžetske arhitekture“ i preraspodele sredstava ka fondovima za koheziju, ali poljoprivredni lobi u EU reagovao je odmah.
Udruženje Copa-Cogeca okupilo je stotine poljoprivrednika na protestu u Briselu protiv, kako su naveli, „crne srijede za evropsku poljoprivredu“.
„Ovaj predlog je provokacija. Niko nema interes da izaziva evropske poljoprivrednike. Ako nas niste čuli sada, vratićemo se“, poručio je Arno Ruso, predsjednik najvećeg francuskog poljoprivrednog sindikata FNSEA, prisutan na protestu.
Evropska komisija, uzimajući u obzir prošlogodišnje masovne proteste poljoprivrednika, poručila je da je 300 milijardi evra „minimalan iznos“ koji države članice mogu dopuniti iz drugih evropskih fondova, rekao je komesar za poljoprivredu Kristof Hansen, prenosi Tanjug.