Zemlje Evropske unije razmatraju predlog o ograničavanju cijena gasa na niže nivoe od do sada predloženih, prije nego što se u ponedeljak sastanu ministri energetike Unije kako bi pokušali da odobre tu mjeru, navodi se u dokumentu u koji je Rojters uvideo.
Uprkos višemjesečnim pregovorima i dva hitna ministarska sastanka oko predloga EU za ograničenje, zemlje nisu postigle dogovor oko toga i spore su oko toga da li bi to moglo da ublaži ili zapravo pogorša evropsku energetsku krizu.
Češka Republika, koja je rotirajuće predsedavajuća EU, napravila je u ponedeljak novi kompromis kako bi pokušala da izađe sa mrtve tačke.
Njegov predlog bi pokrenuo gornju granicu ako cijene ugovora o gasnom čvorištu Holandske Title Transfer Faciliti (TTF) pređu 188 evra po megavat-satu tokom tri dana.
To je daleko niže od okidača od 275 eur/MVh koji je prvobitno predložila Evropska komisija, a koje su zemlje koje podržavaju kapital, uključujući Belgiju, Poljsku i Grčku, odbacile kao previsoku. Rekli su da ta granica treba da bude ispod 200 evra ako se želi uhvatiti u koštac sa visokim cijenama gasa koje su povećale račune potrošača.
Rusija je bila najveći snabdevač EU gasom pre nego što je napala Ukrajinu u februaru. Moskva je od tada prekinula većinu gasa koji šalje u Evropu, uzrokujući skok cena i rekordno visoku inflaciju.
Ali najveće evropsko tržište gasa Nemačka, Holandija i Austrija protive se ograničenju, za koje kažu da bi moglo da poremeti funkcionisanje energetskih tržišta na kontinentu i da preusmeri preko potreban teret gasa u druge regione gde cijene nisu ograničene.
Jednom aktivirano, ograničenje bi sprečilo da se trgovine obavljaju po TTF ugovorima od prvog mjeseca do prve godine po cijeni većoj od 35 eur/MVh iznad referentne cijene koja se sastoji od postojećih procijena cijena tečnog prirodnog gasa (LNG).
Prema najnovijem predlogu, koji je u subotu podeljen sa zemljama EU, ograničenje cijena u EU ne bi palo ispod 188 eur/MVh, čak i ako referentna cena LNG pade na daleko niže nivoe,
Ali ako bi se referentna cijena LNG povećala na više nivoe, onda bi se gornja granica cijene gasa u EU pomerila sa njom, dok bi ostala 35 eur/MVh iznad cene LNG – sistem dizajniran da obezbjedi da blok može da licitira iznad tržišnih cena ako je potrebno da privuče oskudne gorivo.
Skepticizam nekih zemalja u pogledu gornje granice cijene gasa dele učesnici na tržištu, uključujući Interkontinentalnu berzu, koja je domaćin TTF trgovanja u Amsterdamu. Prošle nedjelje je upozorio da bi mogao da preseli platformu van EU ako blok ograniči cene.