EU planira direktnu pomoć opoziciji u Budimpešti

EU planira direktnu pomoć opoziciji u Budimpešti

Prazna kasa Budimpešte, za koju opoziciono rukovodstvo grada optužuje vladu, bila je tema razgovora gradonačelnika mađarske prestonice Đerđa Karačonja i predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lejen. Prema izjavama koje su dali nakon sastanka, postoji mogućnost da ubuduće Evropska unija finansira glavni grad direktno, a ne posredstvom mađarske vlade, kao do sada.

Karačonj je tokom sastanka u Strazburu najprije zahvalio predsjednici EK na podršci u organizovanju Parade ponosa, održane nedavno u mađarskoj prestonici. Nakon sastanka, on je na „Fejsbuku” napisao da će Budimpešta ostati u Europi „bez obzira na to u kojem se pravcu vlada okrene”. Predsjednica EK složila se da je Budimpešta uprkos zakonskoj zabrani „održala istinsku proslavu slobode, pokazala svoju snagu i da stoji iza svojih principa i vrijednosti”, dodao je.

Gradonačelnik je rekao da izostanak sredstava iz fondova EU zbog ocjene Brisela da se vlada oglušuje o vladavinu prava, kabinet premijera Viktora Orbana okreće protiv prestonice, uskraćujući joj budžetska sredstva.

Fon der Lejenova je predstavila model po kojem bi da se obustavljeno finansiranje direktno usmjerilo gradovima, rekao je on i naglasio da je jasno da EK pažljivo prati događaje u Mađarskoj i politiku vlade koja, kako je ocijenio, „sistemski uništava evropske vrijednosti”.

Ujedno je izrazio čuđenje što mađarska vlada, „iako ide protiv evropskih vrijednosti”, i dalje može da pristupi određenim fondovima EU, dok su lokalne opštine potpuno isključene iz njih. Stoga predlaže da evropski donosioci odluka kreiraju mehanizme koji omogućavaju direktan pristup fondovima EU za kompanije, opštine i nevladine organizacije.

Na ovaj način bi evropska kazna pogodila nacionalne vlade, a ne lokalne aktere, rekao je Karačonj.

Vlasti Budimpešte već nekoliko mjeseci upozoravaju da je grad pred bankrotstvom zbog takozvanog solidarno doprinosa, što je jedna vrsta poreza koji je uvela vlada. Riječ je o novcu koji grad treba da uplaćuje u državnu kasu radi pomoći siromašnijim dijelovima zemlje. Gradska uprava je upozorila da je taj porez sada toliko visok da Budimpešta više nema dovoljno novca za sopstvene potrebe, pa su pod znakom pitanja funkcionisanje gradskog prevoza, održavanje ulica, trgova i parkova, kao i rad javnih preduzeća.

Gradski čelnici smatraju da je ovaj porez nepravedan i da država namjerno finansijski iscrpljuje Budimpeštu, jer je vlast u gradu u rukama opozicije. Zbog toga su odlučili da ne uplaćuju cijeli iznos koji vlada traži od njih. Centralna vlast se zbog te odluke žalila sudu, koji je potom poništio plan budžeta Budimpešte i zaplijenio novac s gradskog računa.

Gradska kasa, prema riječima gradonačelnika, sada je prazna, što je za posljedicu imalo odgađanje mnogih isplata na nivou grada. Da bi spriječila potpuni krah, gradska uprava se obratila sudu koji je naredio državi da vrati dio novca, uz obavezu gradske i centralne vlasti da u roku od četiri mjeseca riješe problem.

Ukoliko dogovor izostane, Budimpešta bi mogla zvanično da bankrotira, što bi značilo da neće moći da ispunjava svoje osnovne obaveze ni prema građanima, ni prema zaposlenima u javnim službama.