Eritreja mobiliše oružane snage zbog ponovnog izbijanja sukoba u sjevernoj Etiopiji, saopštila je u subotu kanadska vlada, izazivajući strah da bi se borbe mogle intenzivirati u ratu koji je već raselio milione i pokrenuo humanitarna katastrofa širom severne Etiopije.
„Lokalne vlasti su objavile opšti poziv za mobilizaciju oružanih snaga kao odgovor na sukob u severnoj #Etiopiji“, navodi se u tvitu kanadskog savjeta za putovanja.
Kanadska vlada pozvala je svoje građane u Eritreji da ograniče kretanje i nadgledaju lokalne medije. Iz izjave nije bilo jasno da li Kanada veruje da Eritreja mobiliše snage u ofanzivne ili odbrambene svrhe.
Ministar informisanja Eritreje Jemane Gebremeskel i portparol etiopske vlade Leges Tulu nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
„Čuvari u ambasadama, objektima i rezidencijama UN izrazili su bojazan da će biti skinuti sa svojih pozicija zbog široko rasprostranjene vojne obaveze“, rekao je Rojtersu diplomata sa Roga Afrike.
Jedan izgnanik iz Eritreje rekao je Rojtersu da su dva člana porodice u Eritreji rekla da vlada šalje građane mlađe od 60 godina da se bore i da su vlasti upozorile da će dezerterima biti zaplenjene kuće.
Getaču Reda, portparol Narodnog oslobodilačkog fronta Tigraja (TPLF), koji kontroliše severni region Etiopije Tigra, rekao je u subotu na Tviteru da Eritreja poziva „šezdesetogodišnje rezerviste” u borbu.
Eritreja je poslala trupe u Tigraj da podrže etiopsku vojsku nakon što su izbile borbe između etiopske vlade i TPLF-a u novembru 2020.
I eritrejski i etiopski zvaničnici negirali su izveštaje o prisustvu Eritreje u Tigreju do marta 2021, uprkos široko rasprostranjenim izveštajima o grupnim silovanjima i masovnim ubistvima civila od strane eritrejskih trupa. Eritreja je negirala optužbe stanovnika i grupa za ljudska prava.
Konflikt je ponovo izbio oko Tigraja prošlog meseca nakon što je propao otprilike petomesečni prekid vatre. Obe strane su jedna drugu okrivile za ponovno nasilje.
Eritreja i Etiopija vodile su granični rat od 1998-2000. U to vreme, etiopskom vladom je dominirao TPLF. Eritreja i TPLF ostaju najveći neprijatelji.
2018. godine, etiopski premijer Abii Ahmed je došao na vlast i potpisao mirovni sporazum sa Eritrejom – akt koji mu je doneo Nobelovu nagradu za mir. Ali odnosi između Abija i TPLF-a brzo su se pogoršali.
Abijeva vlada optužuje TPLF da pokušava da ponovo potvrdi dominaciju Tigrajana nad Etiopijom, dok TPLF optužuje Abija za preveliku centralizaciju moći i ugnjetavanje Tigrajaca.