Portugalija okončala zlatnu eru viza

Portugalija okončala zlatnu eru viza

Vlasti Portugala najavile su obiman paket ekonomskih mera koji uključuje ukidanje jedne od najtraženijih šema „zlatnih viza“ u Evropi, kojom se državljanima koji nisu iz EU omogućava boravak u Portugalu u zamenu za kupovinu nekretnina ili za druga ulaganja.

Odluku Lisabona da zaustavi izdavanje novih zlatnih viza u zamenu za takve investicije, koje su dale onima koji mogu da plate status boravka i pristup zoni putovanja bez granica u EU, objavio je u četvrtak premijer zemlje Antonio Kosta.

Taj korak ima za cilj „borbu protiv špekulacija cena nekretnina“, rekao je premijer i dodao da kriza sada pogađa sve porodice, a ne samo najugroženije.

Program ‘zlatne vize’ privukao je 6,8 milijardi evra (7,3 milijarde dolara) investicija od svog pokretanja 2012. godine, a najveći deo novca je navodno otišao u nekretnine. Da bi se dobio portugalski boravak, trebalo je uložiti preko 280.000 evra (preko 300.000 dolara) u nekretnine ili najmanje 250.000 evra (oko 268.000 dolara) u umetnost. Jednom kada osoba dobije boravak, od nje se tražilo da provede samo sedam dana godišnje u zemlji kako bi zadržalo svoje pravo na slobodno kretanje po celom bloku.

Upravo najavljeni paket mera uključuje i zabranu novih licenci za Erbnbs i neke druge kratkoročne zakupe za odmor, osim na udaljenim lokacijama.

Kirije i cene kuća su porasle u Portugalu, koji je trenutno jedna od najsiromašnijih zemalja zapadne Evrope. Godine 2022. mesečne plate više od 50% portugalskih radnika jedva su dostigle 1.000 evra (1.100 dolara), dok su kirije samo u Lisabonu porasle za 37%. Sve vreme, stopa inflacije u zemlji od 8,3% samo je pogoršala njene probleme.

Još nije jasno kada će mere, koje vrede najmanje 900 miliona evra (962,19 miliona dolara), stupiti na snagu. Prema premijeru, neke će biti odobrene sledećeg meseca, a za druge će glasati poslanici.

Odluka Portugala usledila je nakon odluke Irske, koja je nedelju dana ranije ukinula svoju zlatnu vizu ili ‘Program za investitore za imigrante’, koja je nudila boravak u Irskoj u zamenu za investiciju od 500.000 evra (540.000 dolara) ili tri godine godišnje od milion- evra (1,1 milion dolara) ulaganja u zemlju.

U međuvremenu, u Španiji je podnet predlog zakona o ukidanju njegove iteracije šeme „zlatne vize kupovinom imovine“, pošto je ona imala značajan uticaj na cene stanova u toj zemlji, potiskujući državljane sa tržišta, posebno u velikim gradovima i najpopularnijih turističkih destinacija.

Program koji je uveden 2013. godine omogućava strancima da dobiju dozvolu boravka u Španiji kupovinom nekretnina u zemlji u vrednosti od najmanje 500.000 evra.