Početkom ovog mjeseca definitivno su propali pregovori o spajanju japanskih kompanija Honde i Nisana.
Uzrok, tvrde japanski mediji, je to što je Honda, umjesto udruživanja na ravnopravnoj osnovi, priželjkivala da apsorbuje posrnuli Nisan, prenosi Capital.ba.
Drugi i treći najveći proizvođač i prodavac automobila u Japanu počeli su krajem decembra prošle godine pregovore za spajanje, što je trebalo da dovede do stvaranja holding kompanije koja bi po broju proizvedenih vozila zauzela treće mjesto u svijetu iza grupa Tojota i Folksvagen.
Međutim, ti pregovori su zašli na stranputicu u januara kada je postalo jasno da Honda, koja je u znatno boljoj finansijskoj situaciji, nije zadovoljna tempom prestruktuiranja u Nisanu.
Ovaj drugi u prošloj godini je pretrpio ukupni gubitak od oko 1,5 milijardi američkih dolara, te je objavio plan o otpuštanju devet hiljada od oko 130 hiljada svojih radnika kako bi umanjio gubitke, ali je sprovođenje tog plana išlo sporo.
U javnost je procurila i vijest da Honda nema namjeru da novo preduzeće zasnuje na ravnopravnim osnovama, već da, u skladu sa svojom boljom tržišnom pozicijom i, naročito, većom finansijskom moći, za sebe rezerviše ulogu većinskog vlasnika i lidera.
Sada je, međutim, jasno, da je Honda ne samo tražila da Nisan brže izvrši racionalizaciju koju je sam planirao, već i da drastično više redukuje proizvodnju i broj radnika – rukovodstvu Nisana je predat zahtjev da otpusti čak 40 hiljada zaposlenih.
Sve manje od toga, smatrali su u Hondi, bi omelo stvaranje istinske sinergije nakon spajanja i ugrozilo vrijednost akcija same Honde.
Rukovodioci Honde, pišu japanski mediji, iznijelo je viziju u kojoj se u imenu nove zajedničke kompanije Nisan uopšte ne bi pominjao. Odnosno, novo preduzeće, prije nego zajednički poduhvat, bilo bi struktura u kojoj bi Honda „progutala“ Nisan i učinila ga jednom od svojih podružnica.
To je očigledno sasvim suprotno od onog što je Nisan imao na umu kada je ulazio u pregovore, što se može vidjeti i iz izjave njegovog predsjednika Makoto Ućide, koji je na zajedničkoj konferenciji za novinare 23. decembra rekao da prilikom udruživanja dvije kompanije neće biti nadređenih i podređenih.
On je početkom ovog mjeseca, nakon prekida pregovora, objavio da će se njegova kompanija okrenuti traganju za drugim mogućim partnerima.
Ranjivi Nisan sada je tako ponovo izložen opasnosti od neprijateljskog preuzimanja, koje, sudeći po izvještajima medija u istočnoj Aziji, planira prebogata tajvanska korporacija Fokskon, proizvođač pametnih telefona i druge elektronike koji želi da se na velika vrata, kroz kupovinu Nisana, uključi u automobilsku industriju.