Broj poginulih u ciklonu Gabrijel na Novom Zelandu popeo se u nedelju na 11 pošto se hiljade ljudi i dalje vodi kao nestalo nedelju dana nakon što je oluja pogodila Severno ostrvo u zemlji.
Ciklon je 12. februara pogodio najseverniji region ostrva i pratio istočnu obalu, nanevši široko rasprostranjenu pustoš. Premijer Kris Hipkins nazvao je Gabrijel najvećom prirodnom katastrofom Novog Zelanda ovog veka.
U nedelju je policija saopštila da su još dve osobe poginule u teško pogođenom zalivu Hoks u okolnostima povezanim sa ciklonom.
Moguće je još smrtnih slučajeva, rekao je Hipkins novinarima u glavnom gradu Velingtonu, jer se 6.431 osoba vodi kao nestala, dok se 3.216 vodi kao bezbedno.
Nesreća je „preokrenula živote naglavačke“, a oporavak je bio „strma planina ispred nas“, rekao je, ukazujući na poremećene telekomunikacije, nestašicu sveže vode i oštećene puteve koji i dalje ograničavaju pristup nekim oblastima.
Lanci snabdevanja su prekinuti što je izazvalo probleme u kretanju robe, mnogi usevi su uništeni, a 28.000 domova je i dalje bez struje, rekao je on.
„Pravi obim razaranja i gubitka postaju jasniji svakim danom“, rekao je premijer.
Tim sa Fidžija će narednih dana otputovati na Novi Zeland da pomogne u oporavku, što je jedna od 12 ponuda međunarodne pomoći do sada primljenih, rekao je Hipkins. Dvadeset sedam radnika hitne pomoći iz Australije pomaže u pružanju pomoći.
Napori za oporavak nastavljeni su u nedelju, a timovi Saveta Oklanda su izvršili brze procene zgrada oštećenih kuća u priobalnim oblastima Murivai i Piha, oko 60 km (40 milja) zapadno od najvećeg grada u zemlji, Oklanda.
Vlasti za vanredne situacije i vojska ispuštaju kritične zalihe preko helikoptera zajednicama koje su nasukane od ciklona, koji je odnio farme, mostove i stoku i poplavio domove.
Policija je poslala dodatnih 100 policajaca u Havke’s Bai i obližnji Tairavhiti, uključujući i izolovane oblasti, usred izveštaja o pljački.
„Policija radi na održavanju reda i zakona“, rekao je Hipkins.