Britanski premijer Riši Sunak rekonstruisao je u utorak svoj kabinet, raspustivši dva odeljenja kako bi bolje ispunio svoja obećanja o stimulisanju ekonomije, snižavanju cena energije i poboljšanju položaja svoje stranke uoči izbora sledeće godine, prenosi Rojters.
Sunak je stvorio novo odeljenje za energetsku bezbednost i net nulu, na čelu sa bivšim poslovnim sekretarom Grantom Šapsom, kao i još tri odeljenja, od kojih je jedno bilo fokusirano na nauku i inovacije, što je lična strast britanskog lidera.
Bivši ministar finansija i multimilioner koji je nekada radio u hedž fondu pokušava da usmerava privredu kroz dug period dvocifrene inflacije i stagnacije, pogoršane rastućim cenama energenata.
On je takođe pod pritiskom da dokaže svoje uverenje da Britanija može imati koristi od izlaska iz Evropske unije razvijanjem novih trgovinskih veza sa međunarodnim partnerima.
„Vlada mora da odražava prioritete britanskog naroda i da bude dizajnirana da zadovolji njihove potrebe/ Ove promene će fokusirati timove na pitanja koja će pomoći u izgradnji bolje budućnosti za našu decu i unuke“, rekao je Sunak.
On je pozdravio stvaranje odvojenog ministarstva energetike i neto nulu kao pomoć Velikoj Britaniji da postigne veću energetsku sigurnost i počne da proizvodi jeftiniju, čistiju energiju kako bi se izbegla vrsta skokova cena koje su ljudi morali da plate nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Njegov portparol je rekao da promene, koje su podjednako pozdravile i kritikovale poslovne grupe i zagovornici zelene energije, možda neće ponuditi „srebrni metak“ za rešavanje svih britanskih problema, ali će pomoći gospodinu Sunaku da ispuni svoj plan.
U skladu sa izmenama, ministar trgovine Kemi Badenoh dobio je proširenu ulogu da uključi poslovanje i trgovinu.
Bivša ministarka kulture Mišel Donelan imenovana je da vodi odeljenje za nauku, inovacije i tehnologiju, dok je bivša ministarka stanovanja Lusi Frejzer preuzela novu ulogu u kulturi, medijima i sportu.
Greg Hands, bivši trgovinski sekretar i bivši šef Konzervativne stranke, imenovan je za lidera stranke.
Sunakovo imenovanje Hendsa za predsednika stranke konačno popunjava mesto koje je postalo još važnije uoči sledećih nacionalnih izbora, koji se očekuju 2024. godine, nakon što je Nadim Zahavi smenjen pre devet dana zbog svojih poreskih prevara.
Stranka, koja je duboko podeljena i sve ogorčena nakon što je prošle godine smenila dva premijera usred skandala i ekonomskog haosa, u velikoj meri je pozdravila imenovanje.
Otkako je u oktobru ušao u Dauning strit, Sunak je bio pod pritiskom da iznese svoj stav, a neki u njegovoj stranci dovode u pitanje njegovo preterano upravljanje i nedostatak dominantne ideologije ili vizije za Britaniju.
On do sada nije uspeo da u anketama oslabi vođstvo opozicione Laburističke partije, koja se sve više predstavlja kao sledeća britanska vlada.
U januaru je Sunak obećao da će se pozabaviti najvećim problemima Britanije – od obaranja inflacije do popravljanja NHS-a i smanjenja ilegalne imigracije – u pokušaju da ubedi svoje zakonodavce da bi mogao da ih vodi na sledeće izbore.
On je takođe strastven u pretvaranju Britanije u „sledeću Silicijumsku dolinu“, obećavajući u januaru da će povećati javno finansiranje istraživanja i razvoja na 20 milijardi funti (24,06 milijardi dolara).
Međutim, Tim Bejl, profesor politike na Univerzitetu Kraljica Meri u Londonu, rekao je da čak i ako neki investitori pozdrave taj potez, on ne veruje da će promena vlade „malo uticati na njihove dobitke na sledećim izborima“.
„Siguran sam da će samo biti optužen da je preuredio ležaljke na Titaniku“, rekao je.