Britanska premijerka s najkraćim stažem Liz Truss krivi ekonomsku ‘ortodoksnost’ za pad

Britanska premijerka s najkraćim stažem Liz Truss krivi ekonomsku ‘ortodoksnost’ za pad

Bivša britanska premijerka Liz Trus okrivila je u nedelju ekonomsko „ortodoksnost“ u ministarstvu finansija zemlje, drugim nacijama i delovima vladajuće Konzervativne partije za izbacivanje iz koloseka njenog premijerskog mesta i „plan za rast“.

Trussov mandat je prekinut prošle godine nakon što su njen uglavnom nefinansirani mini budžet i smanjenje poreza povećali troškove pozajmljivanja i hipotekarne stope, doveli do pada funte i srušili reputaciju Britanije za finansijsku stabilnost.

Pišući u novinama Sandej Telegraf u svom prvom velikom upadu u politiku od iznenadnog okončanja premijerske funkcije nakon nešto više od šest turbulentnih nedelja na vlasti, Trus je napisala da veruje da je njen recept za Britaniju smanjenjem poreza i ukidanjem nekih propisa bio ispravan.

Ali nije bila uspešna, napisala je, jer je potcenila „grud interesa“ i pravoslavlje.

„Ne tvrdim da sam neporočna u onome što se dogodilo, ali u suštini mi nije data realna šansa da sprovodim svoju politiku od strane veoma moćnog ekonomskog establišmenta, zajedno sa nedostatkom političke podrške“, napisala je ona.

„Pretpostavio sam po ulasku u Dauning strit da će moj mandat biti poštovan i prihvaćen. Koliko sam pogrešio. Dok sam očekivao otpor svom programu od strane sistema, potcenjivao sam njegov obim.“

Ona je za reakciju okrivila ne samo ono što je opisala kao levičarsku ortodoksnost ekonomskog establišmenta, već i investicije zasnovane na obavezama (LDI), koje penzijski fondovi koriste da pokriju svoje obaveze. LDI su bili u centru tržišnih previranja nakon njenog mini-budžeta.

Trusova je takođe rekla da je potcenila „otpor unutar konzervativne parlamentarne stranke da se pređe na ekonomiju sa nižim porezima, manje regulisanu ekonomiju” i nagon na globalnoj sceni da „ograniči konkurenciju” između velikih ekonomija.

„Kao što sam rekao tokom kampanje za liderstvo, želeo sam da idem na rast… Ali to nije bilo u skladu sa instinktivnim stavovima Trezora (ministarstva finansija) ili šireg ortodoksnog ekonomskog ekosistema.

Grant Shapps, ministar privrede, rekao je da svi žele niže poreze, ali je vlada premijera Rišija Sunaka prvo morala da se fokusira na smanjenje duga, smanjenje inflacije i jačanje rasta.

Britanska opoziciona Laburistička partija saopštila je da je vreme za promenu vlade.

„Konzervativci su srušili ekonomiju, potopili funtu, ugrozili penzije i naterali radnike da plaćaju cenu kroz veće hipoteke u godinama koje dolaze“, rekla je Rejčel Rivs, šefica finansijske politike laburista.

„Posle 13 godina niskog rasta, smanjenih plata i viših poreza pod Torijevcima, samo laburisti nude vođstvo i ideje da poprave našu ekonomiju i da ona raste.