Bivši šef meksičke javne bezbjednosti osuđen za slučaj droge u SAD

Bivši šef meksičke javne bezbjednosti osuđen za slučaj droge u SAD

Bivši član meksičkog predsedničkog kabineta osuđen je u utorak u SAD za primanje ogromnog mita kako bi zaštitio nasilne narko kartele protiv kojih je imao zadatak da se bori.

Pod strogim obezbeđenjem, anonimna porota saveznog suda u Njujorku većala je tri dana pre nego što je donela presudu u slučaju trgovine drogom protiv bivšeg sekretara za javnu bezbednost Henara Garsije Lune.

On je sadašnji ili bivši meksički zvaničnik najvišeg ranga kome je ikada suđeno u Sjedinjenim Državama.

Garsija Luna, koji je negirao optužbe, bio je na čelu meksičke savezne policije, a zatim je bio njen najviši zvaničnik za javnu bezbednost od 2006. do 2012. Njegovi advokati su rekli da su optužbe zasnovane na lažima kriminalaca koji su hteli da kazne njegove napore u borbi protiv droge i da izbegnu kaznu za sebe pomažući tužiocima.

Slučaj je imao političke posledice sa obe strane granice. Svedočenje je prenosilo tvrdnju iz druge ruke da je bivši meksički predsednik Felipe Kalderon pokušao da zaštiti ozloglašenog kralja kokainskog kartela Sinaloa Hoakina „El Čapa“ Gusmana od glavnog rivala; Kalderon je tu tvrdnju nazvao „apsurdnom“ i „apsolutnom lažom“.

Porotnici su takođe saznali da se Garsija Luna sastao sa visokim američkim političarima i drugim zvaničnicima, koji su ga smatrali ključnim partnerom u borbi protiv kartela dok je Vašington krenuo u akciju od 1,6 milijardi dolara kako bi pojačao meksičko sprovođenje zakona i zaustavio protok droge.

Amerikanci nisu optuženi za zločine, i iako su se sumnje dugo kovitlale oko Garsije Lune, suđenje se nije bavilo obimom znanja američkih zvaničnika o njima pre njegovog hapšenja 2019. Aktuelni meksički predsednik Andres Manuel Lopez Obrador je, međutim, naglašeno predložio Vašingtonu da istraži sopstvene službenike za sprovođenje zakona i obaveštajne službe koji su radili sa Garsijom Lunom tokom Kalderonove administracije.

Spisak bivših krijumčara i bivših meksičkih zvaničnika svedočio je da je Garsija Luna uzeo milione dolara u gotovini kartela, sastajao se sa velikim trgovcima ljudima i držao policiju podalje.

On je bio „najbolja investicija koju su imali“, rekao je Serhio „El Grande“ Viljareal Baragan, bivši federalni policajac koji je radio za kartele sa strane, a kasnije kao njegov glavni posao. „Nismo imali apsolutno nikakvih problema sa našim aktivnostima.

On i drugi svedoci rekli su da je policija pod nadzorom Garsije Lune obaveštavala trgovce o predstojećim racijama, osiguravala da kokain može slobodno da prođe kroz zemlju, dogovarala se sa kartelima da bi izvršila raciju nad rivalima i činila druge usluge. Jedan bivši krijumčar rekao je da je Garsija Luna podelio dokument koji odražava informacije američkih organa za sprovođenje zakona o ogromnoj pošiljci kokaina koja je zaplenjena u Meksiku oko 2007.

Garsija Luna (54) nije svedočio na suđenju, iako je njegova supruga zauzela stav u očiglednom pokušaju da prikaže njihovu imovinu u Meksiku kao legitimno stečenu i pripadnicu više srednje klase, ali ne i raskošnu. Par se preselio u Majami 2012. godine, kada se promenila meksička administracija i on je postao konsultant za bezbednosna pitanja.

Advokati Garsije Lune su naglasili da se slučaj tužioca oslanja na svedočenja priznatih prekršilaca zakona, bez snimaka, poruka ili dokumentovanog traga novca koji bi ih potvrdio.

„Ništa ne podržava ono što su ove ubice, mučitelji, prevaranti i epski trgovci narkoticima tvrdili o Đenaru Garsiji Luni“, rekao je branilac Sezar de Kastro u završnoj reči.