Bajden pred kraj mandata stavlja akcenat na indo-pacifičko partnerstvo

Bajden pred kraj mandata stavlja akcenat na indo-pacifičko partnerstvo

Predsjednik SAD Džozef Bajden želi da istakne indo-pacifičko partnerstvo koje je negovao otkako je preuzeo dužnost, te danas u svom rodnom gradu Vilmingtonu, u državi Delaver, ugošćuje lidere Australije, Japana i Indije čime priprema i svoje predsjedničko nasleđe.

Kada je Bajden ušao u Bijelu kuću, gledao je da podigne takozvani „Kvad“ koji se do tada sastajao samo na nivou ministara spoljnih poslova, do partnerstva na nivou lidera i pokušavao da skrene spoljnu politiku SAD od sukoba na Bliskom istoku prema prijetnjama i prilikama u Indo-Pacifiku. Samit ovog vikenda je četvrto lično i šesto ukupno okupljanje lidera od 2021. godine.

Bajden stavlja lični pečat, potencijalno poslednji u toj grupi prije no što napusti funkciju 20. januara 2025. tako što je otvorio svoj dom u Vilmingtonu, za svakog od lidera i organizovao zajednički sastanak i svečanu večeru u srednjoj školi koju je pohađao prije više od 60 godina.

Australijski premijer Entoni Albaneze, indijski premijer Narendra Modi i japanski premijer Fumio Kišida došli su na sastanke prije odlaska na Generalnu skupštinu UN u Njujorku sledeće nedelje.

„Predsjednik je mnogo puta rekao da je sva politika lična, da je sva diplomatija lična“, rekao je savjetnik Bijele kuće za državnu bezbjednost Džejk Saliven novinarima dok su ti sastanci bili u toku.

„Razvijanje ličnih odnosa je ključno za Bajdenov pristup spoljnoj politici kao predsjednika. Dakle, otvaranje svog doma liderima Indije, Japana i Australije je način na koji on pokazuje, ne samo da kaže, da su mu ovi lideri važni“, objasnio je Saliven.

Novinarima i fotografima je zabranjeno da prate Bajdenove pojedinačne sastanke s liderima, a on ne planira konferenciju za novinare iako je to tipično na takvim međunarodnim sastancima.

Bajdenova administracija je ipak obećala da će lideri izdati zajedničko saopštenje koje će „sadržati najjači jezik o Kini i Severnoj Koreji“ o čemu će se lideri četiri države usaglasiti.

Očekuje se da lideri objave nove inicijative za jačanje pomorske bezbjednosti u svom regionu uz pojačanu saradnju obalske straže kroz Pacifik i Indijski okean i unaprijede saradnju u humanitarnim misijama. Te mere treba da posluže kao protivteža Kini koja je sve odlučnija.

Saliven je rekao da očekuje da će Bajden i Modi razgovarati o Modijevim nedavnim posjetama Rusiji i Ukrajini, i o ekonomskim i bezbjednosnim zabrinutostima u vezi s Kinom. Modi je lider iz Indije koja drži neutralnu poziciju prema ruskoj invaziji Ukrajine.

Saliven je rekao da će Bajden podvući da „zemlje poput Indije treba da pojačaju i podrže principe suvereniteta i teritorijalnog integriteta“ i da „svaka zemlja, svuda, treba da se uzdrži od snabdijevanja ruske ratne mašine“.

Okupljanje je takođe prilika da se Bajden i Kišida oproste jer se obojica povlače sa funkcija i to u vreme sve manje podrške javnosti, a jačanje bezbjednosnih i ekonomskih veza SAD, Japana i Južne Koreje smatraju jednim od svojih najznačajnijih dostignuća.

Poboljšani odnosi Japana i Južne Koreje, uprkos komplikovanoj istoriji, došlo je usred zabrinjavajućih događaja na Pacifiku, uključujući korake Sjeverne Koreje u nuklearnom programu i povećanje samopouzdanja Kine.

Ipak SAD i Japan pregovaraju u vrijeme retke međusobne napetosti pošto su se i Bajden, kao i predsjednički kandidati Kamala Haris i Donald Tramp, usprotivili ponudi japanskog „Nipon Stila“ od 15 milijardi dolara da kupi „US Steel“ koji je u američkom vlasništvu.