Australija traži povratak Asanža, a ne izručenje SAD, njegova supruga poručila: Ako bude izručen, umrijeće

Australija traži povratak Asanža, a ne izručenje SAD, njegova supruga poručila: Ako bude izručen, umrijeće

Australijski premijer Entoni Albaneze rekao je danas da se nada sporazumnom okončanju krivičnog gonjenja osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža nakon što su poslanici pojačali pritisak na Sjedinjene Države i Britaniju usvajanjem predloga kojim se traži da se ovaj australijski državljanin vrati u svoju domovinu.

Albaneze je kazao u parlamentu da su dani prije nego što Visoki sud u Londonu sasluša Asanžovu žalbu sljedeće nedelje na izručenje Sjedinjenim Državama pod optužbom za špijunažu „kritični“.

„Nadam se da se ovo može riješiti sporazumno. Nije na Australiji da se miješa u pravne procese drugih zemalja, ali za nas je prikladno da iznesemo svoj veoma čvrst stav da te zemlje moraju da uzmu u obzir potrebu da se ovo privede kraju“, rekao je Albaneze.

„Bez obzira na to gdje se ljudi nalaze, ova stvar ne može da traje u nedogled“, dodao je australijski premijer.

Asanžova supruga rekla je na konferenciji za novinare u Londonu da je predstojeće saslušanje pitanje „života i smrti“, jer se zdravlje njenog muža u zatvoru i dalje pogoršava i strahuje da će umrijeti iza rešetaka.

„Njegov život je u opasnosti svakim danom što duže ostane u zatvoru“, rekla je Stela Asanž. „Ako bude izručen, umrijeće“, dodala je.

Asanž se suočava sa dvodnevnim saslušanjem koje počinje u utorak u Višem sudu da li treba u potpunosti prihvatiti njegovu žalbu na izručenje. Ako izgubi u toj fazi, iscrpjeće sve pravne ljekove u Engleskoj, a njegove pristalice strahuju da bi mogao brzo da bude poslat u SAD prije nego što bi mogao da se žali Evropskom sudu za ljudska prava.

Albaneze je među 86 poslanika koji su glasali za predlog kojim se pozivaju Sjedinjene Države i Britanija da privedu „proces kraju kako bi se gospodin Asanž mogao vratiti kući svojoj porodici u Australiju“.

Protiv je bilo 42 poslanika, uključujući većinu glavne opozicione stranke koja je neuspješno predložila amandmane.

Lideri i vlade i opozicije javno su izjavili da se potraga Sjedinjenih Država za 52-godišnjim Asanžom otegla.

Asanž se nalazi u londonskom zatvoru Belmarš sa visokim stepenom bezbjednosti od kada je uhapšen 2019. zbog kršenja pravila kaucije tokom odvojene pravne bitke.

Prije toga, proveo je sedam godina u ambasadi Ekvadora u Londonu kako bi izbjegao izručenje Švedskoj po optužbama za silovanje i seksualni napad. Švedska je odustala od istrage o silovanju 2019. jer je prošlo mnogo vremena.

Asanžov brat Gabrijel Šipton u četvrtak je pozdravio glasanje poslanika, dodajući da bi njegov „ozloglašeni“ brat potencijalno mogao biti izručen Sjedinjenim Državama sljedeće nedelje.

„To znači da će sve veze sa njegovom porodicom, njegova linija spasavanja koja ga održavaju u životu u tom zatvoru biti prekinuta i on će biti izgubljen u užasnom zatvorskom sistemu u Sjedinjenim Državama“, rekao je Šipton novinarima u Parlamentu.

„Parlament je dao podršku u ključnom trenutku i sada daje vladi stvarni mandat da se veoma, veoma snažno zalaže za političko rješenje za vraćanje Džulijana Asanža kući“, dodao je Šipton.

Poslanik Endrju Vilkie, koji je pokrenuo incijativu, tvrdi da bi trebalo odustati od izručenja.

Ali jezik australijske vlade je oprezniji. Ponovljeni pozivi Australije da se optužbe „dovedu do zaključka“ ostavljaju otvorenom mogućnost sporazuma o priznanju krivice koji bi podrazumijevao da Asanž ne mora da ostane i dalje u zatvoru.

Asanžov položaj se smatra testom Albanezeovog položaja u odnosima sa administracijom američkog predsjednika Džoa Bajdena.

Američki državni sekretar Entoni Blinken odbio je stav Albanezea tokom posjete Australiji prošle godine, rekavši da je Asanž optužen za „veoma ozbiljna krivična djela“ objavljivanjem mnoštva povjerljivih američkih dokumenata prije više od jedne decenije.

Asanž se suočava sa 17 optužbi za špijunažu i jednom optužbom za zloupotrebu računara zbog objavljivanja stotina hiljada povjerljivih diplomatskih i vojnih dokumenata Vikiliksa prije više od jedne decenije.

Američki tužioci navode da je pomogao analitičarki obavještajnih službi američke vojske Čelsi Mening da ukrade povjerljive diplomatske depeše i vojne fajlove koje je Vikiliks kasnije objavio, dovodeći živote u opasnost.

Australija tvrdi da postoji raskorak između američkog tretmana Asanža i Meninga. Tadašnji predsjednik SAD Barak Obama preinačio je 35-godišnju kaznu Čelsi Mening na sedam godina, što je omogućilo njeno oslobađanje 2017.