Bašar al-Asad je u periodu tokom dvije godine tajno prebacivao oko 250 miliona dolara u gotovini iz Sirije u Moskvu, dok je bivši sirijski diktator bio zadužen kod Kremlja zbog vojne podrške, a njegovi rođaci tajno kupovali imovinu u Rusiji.
Fajnenšl tajms je došao u posjed dokumenata koji pokazuju da je Asadov režim, mada u ozbiljnom nedostatku deviza, transportovao novčanice teške skoro dvije tone u apoenima od 100 dolara i 500 eura na moskovski aerodrom Vnukovo, gdje su 2018. i 2019. godine deponovane u ruskim bankama. Ovi transferi, koji su se odvijali u trenutku kada je Sirija bila pod zapadnim sankcijama, naglašavaju ključnu ulogu Rusije kao odredišta za sirijski novac u tom periodu.
U februaru 2019. Centralna banka Sirije je transportovala oko 20 miliona eura u apoenima od 500 eura. Ukupno je bio 21 let od marta 2018. do septembra 2019. godine, navodi FT.
Opozicione grupe i zapadne vlade optužuju Asadov režim za pljačku sirijskog bogatstva i okretanje kriminalnim aktivnostima kako bi finansirao rat i radi sopstvenog bogaćenja. Isporuke gotovine u Rusiju poklopile su se sa periodom kada je Sirija postala zavisna od ruske vojne podrške, uključujući plaćenike iz grupe Vagner, dok su članovi Asadove porodice kupovali luksuzne nekretnine u Moskvi.
Dejvid Šenker, bivši pomoćnik državnog sekretara SAD za Bliski istok, izjavio je da ga transferi ne iznenađuju, ističući da je Asadov režim redovno slao novac iz zemlje kako bi na sigurno sklonio „nezakonito stečenu imovinu“ i osigurao finansiranje luksuznog života. „Režim je morao da prebaci svoj novac u inostranstvo na sigurno mjesto kako bi ga koristio za uživanje u luksuzu… za režim i njegovu užu elitu“, rekao je Šenker.
On je takođe kazao da je, s obzirom na pritisak kojem je više od decenije bio izložen od zapadnih vlada, posebno od strane SAD „Asad uvijek znao da nikada neće biti prihvatljivo društvo, recimo, u Parizu. Znao je da kada dođe kraj, to će biti loše za njega. Tako da su godinama radili na sklanjanju novca i uspostavljanju sistema koji će im biti utočište“.
Ejad Hamid, viši istraživač u Sirijskom programu za pravni razvoj kazao je za FT da je „Rusija godinama bila utočošte za finansije Asadovog režima“.
Asadov bijeg u Moskvu, pošto je Kremlj je 9. decembra saopštio da je predsjednik Vladimir Putin donio odluku da mu odobri azil u Rusiji, dok su pobunjenici opkoljavali Damask, dodatno je razbijesnio neke bivše lojaliste režima, koji to vide kao dokaz da Asada zanimaju samo svoji interesi.
Asad je juče, u prvom saopštenju nakon što je napustio Siriju, naveo da je evakuisan u Rusiju iz baze Hmejmim 8. decembra, dok je baza bila pod napadom dronova, nakon što je tog jutra napustio Damask, u trenutku kada su pobunjeničke snage bile na pragu grada.
„Ni u jednom trenutku tokom ovih događaja nijesam razmatrao mogućnost da podnesem ostavku ili da tražim azil, niti mi je takav predlog uputila bilo koja strana“, rekao je Asad u saopštenju koje je objavljeno na Telegram kanalu sirijskog predsjedništva.
On je istakao da je ostao u glavnom gradu Damasku obavljajući svoje dužnosti sve do ranih sati u nedjelju, 8. decembra. „Kada su terorističke snage ušle u Damask, prešao sam u Latakiju u koordinaciji sa našim ruskim saveznicima kako bih nadgledao borbene operacije“, izjavio je.
Međutim, po dolasku u rusku vazdušnu bazu Hmejmim tog jutra „postalo je jasno da su naše snage u potpunosti povučene sa svih borbenih linija i da su posljednje vojne pozicije pale“.
Ruska vojna baza bila je „pod intenzivnim napadima dronovima“ i „pošto nije bilo mogućnosti za bezbjedno napuštanje baze, Moskva je zatražila od komande baze da organizuje hitnu evakuaciju u Rusiju“, navodi se u izjavi.
Asad je pokušao da odbaci izvještaje i snimke koji dokumentuju ogromnu korupciju njegove porodice.
„Ponovo potvrđujem da je osoba koja je, od prvog dana rata, odbijala da spas svoje države zamijeni za ličnu korist ili da izda svoj narod u zamjenu za brojne ponude i mamce, ista ona koja je stajala uz oficire i vojnike vojske na prvim linijama, samo nekoliko metara od terorista, na najopasnijim i najintenzivnijim bojištima“, izjavio je.
Rojters je prošle nedjelje objavio da Asad gotovo nikome nije otkrio svoje planove o napuštanju Sirije. Umjesto toga, njegovi pomoćnici, zvaničnici, pa čak i rodbina, bili su obmanuti ili držani u neznanju, izjavilo je za britansku agenciju više od desetak osoba upoznatih sa događajima.
Asadova tačna lokacija u Rusiji i dalje je nepoznata.