11 osuđenih zbog smrtonosnog ekstremističkog napada u Obali Slonovače

11 osuđenih zbog smrtonosnog ekstremističkog napada u Obali Slonovače

Jedanaest ljudi osuđeno je u srijedu na doživotnu kaznu u Obali Slonovače nakon što su osuđeni za izvođenje islamskog ekstremističkog napada u kojem je ubijeno 19 ljudi, a više desetina povrijeđeno na turističkoj plaži pre skoro sedam godina.

Ubistva Al Kaide u odmaralištu Grand-Basam u islamskom Magrebu bila su prvi ekstremistički napad ove vrste u zemlji i jedan od najkrvavijih u regionu.

Dugo očekivanu presudu pročitao je sudija Čarls Bini u prepunoj sudnici u prestonici Abidžanu gde se od novembra sudi 18 optuženih. Fizički su bila prisutna samo četvorica optuženih, od kojih je svaki osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Sedmoro optuženih proglašeno je nevinim, rekao je Bini. Porodicama žrtava je dodeljena različita odšteta do 81.000 dolara.

Grand-Basam je povezan autoputem sa Abidžanom, najvećim gradom Obale Slonovače, i popularna je vikend destinacija. Kada je tog nedeljnog popodneva u martu 2016. izbila pucnjava na plaži, mnogi turisti su u početku mislili da čuju vatromet. Ali kada su se naoružani džihadisti približili, preplašeni turisti i radnici pokušali su da potraže utočište u obližnjim hotelima. Neki posetioci plaže koji su bili u okeanu u vreme napada isplivali su iza talasa na sigurno.

Među žrtvama je 11 Slonovaca, četiri francuska državljana, jedan Nemac, jedan Libanac, jedna osoba iz Severne Makedonije i jedna iz Nigerije.

Preživjeli u napadu bili su zadovoljni presudom, ali su rekli da se neće zatvoriti dok svi koji su umiješani u napad ne budu uhvaćeni.

„Dobro je, ali nažalost nije sve savršeno jer mozak nije bio na tribini. Za žrtve će biti gotovo kada ga uhvate“, rekao je Patrik Kolin, menadžer hotela u Grand Basamu.

Ne zna se gde se nalazi Kounta Dalah, državljanin Malija i navodni organizator napada. Za njim je raspisana međunarodna poternica, saopštio je sud.

Od ubistava Grand-Basama, napadi džihadista u zapadnoj Africi su porasli. Region Sahela u susednom Maliju, Nigeru i Burkini Faso preplavio je nasilje, koje se sada širi na priobalne države, uključujući Obalu Slonovače. U periodu između jula i decembra bila su tri džihadista napada u zemlji, u poređenju sa nijednim u istom periodu prethodne godine, prema Projektu podataka o lokaciji i događajima oružanih sukoba.

Činjenica da je trebalo toliko vremena da se donese presuda u Obali Slonovače pokazuje složenost procesa, ali takođe šalje poruku onima koji su uključeni u ekstremističke napade da će u jednom trenutku platiti cenu, kažu analitičari sukoba.

„Zasluga vlastima Slonovače, bezbednosnim i obaveštajnim agencijama što su sakupile sve informacije i dokaze kako bi odgovorne priveli pravdi, definitivno je trebalo mnogo posla iza kulisa da bi došli dovde“, rekla je Rida Liamuri, viši saradnik u Polici Center for the Nev South, organizacija sa sedištem u Maroku.