„U talentovanoj generaciji ’06 ima nasljednika Jovetića i Savića, ali će morati mnogo da se potrude da bi dostigli njihov nivo“

„U talentovanoj generaciji ’06 ima nasljednika Jovetića i Savića, ali će morati mnogo da se potrude da bi dostigli njihov nivo“

Crna Gora je pod Prosinečkim u Ligi nacija igrala bolje nego što to pokazuju rezultati, želimo da budemo konkurentni do kraja kvalifikacija za SP, imamo nasljednike Jovetića i Savića ali će morati mnogo da se potrude kako bi dostigli njihov nivo, tereni su najveći problem crnogorskog fudbala i Savezu je potrebna pomoć vlasnika objekata, lokalnih samouprava, državnih organa i samih klubova, dok su predlogu Vladinog budžeta definisana sredstva za izgradnju istočne tribine stadiona pod Goricom.

To je siže novogodišnjeg intervuja predsjednika Fudbalskog saveza Crne Gore Dejana Savićevića za Meridiansport.

Idemo redom…

Robert Prosinečki je dobio novi ugovor da vodi A reprezentaciju u kvalifikacijama za SP. Kako ocjenjujete prvu godinu njegovog rada sa nacionalnim timom?

U prvoj godini mandata na klupi reprezentacije selektor Prosinečki nije imao priliku da zbog velikog broja povreda sastavi najbolji tim niti na jednoj utakmici. Najmanje četiri-pet igrača nedostajalo je u svim utakmicama, dok je u posljednjem meču Lige nacija, protiv selekcije Turske, nedostajalo sedam standardnih igrača. Ti pehovi su, umnogome, uticali na rezultate ostvarene tokom godine. Sredinom godine zadesila nas je velika tragedija i prerani odlazak Matije Šarkića, fantastičnog golmana koji je trebao biti oslonac nacionalnog tima u godinama koje su pred nama. Matijin prerani odlazak ostavio je trag na sve u reprezentaciji ali i na sve ljubitelje fudbala…

Nakon svih odgranih utakmica i uzevši u obzir sve pehove koje je reprezentacija imala, ocjena je da smo igrali mnogo bolje nego što rezultati pokazuju.

Slijede kvalifikacije za SP, da li ste pred selektorom postavljali neki cilj?

Želimo da budemo konkurentni za plasman na Svjetsko prvenstvo do kraja kvalifikacija, to nam je primarni cilj. Djeluje da ćemo se sa Češkom boriti za drugo mjesto u grupi, koje vodi u baraž za plasman na Mudnijal, ali se nećemo predati ni pred Francuskom ili Hrvatskom, zavisno koga dobijemo za protivnika iz tog duela. Nadam se da će nas zaobići pehovi iz 2024. godine, da neće biti povreda i da ćemo uz dobru formu igrača uspjeti da dođemo do rezultata koje želimo da ostvarimo u ovim kvalifikacijama.

Rivali su još i Gibraltar i Farska Ostrva, protiv kojih utakmicama kod kuće otvaramo kvalifikacije. Kako ste zadovoljni grupom i rasporedom?

Grupa je veoma interesantna i donosi utakmice sa rivalima sa kojima do sada nismo imali priliku da igramo, Francuskom ili Hrvatskom, odnosno Farskim Ostrvima. Tu je još i Češka, za nas uvijek neugodna selekcija koju još uvijek nismo uspjeli da savladamo u zvaničnim mečevima, i selekcija Gibraltara sa kojom imamo pozitivan skor iz kvalifikacija za plasman na Svjestko prvenstvo. Siguran sam da će svi mečevi u grupi, uključujući i one sa „autsajderima“, biti veoma interesantni i da će donijeti lijep fudbal i dobra izdanja naše selekcije. Rasporedom odigravanja utakmica možemo biti veoma zadovoljni, prije svega što startujemo kvalifikacije sa dvije domaće utakmice protiv, na prapiru, slabijih rivala. Početak takmičarskog ciklusa je uvijek bitan, a raspored koji smo dobili nam daje priliku da startujemo na izuzetan način.

Crna Gora se u Ligi nacija mučila sa terenima, pod Goricom nije moglo da se igra, protivnici su se žalili i na stanje terena u Nikšiću. Kako to komentarišete?

Tereni su, generalno gledano, naš najveći problem. Nije to samo slučaj sa terenom Gradskog stadiona u Podgorici, već je u pitanju problem u gotovo svim gradovima. Razloga za takvo stanje je više i ne može se samo jedan subjekat „okriviti“ za to. Evidentno je da postoji nedostatak ulaganja i interesovanja od subjekata koji su vlasnici stadiona na kojima se igra fudbal u Crnoj Gori. Takođe, generalna ocjena je i da postoji nedostatak znanja, stručnosti, mehanizacije i angažovanosti od strane vlasnika stadiona odnosno onih koji su zaduženi za održavanje terena. Sve navedeno rezultira neadekvatnim stanjem terena, pogotovo u drugom dijelu godine i nakon par mjeseci sa visokim temperaturama u većem dijelu zemlje. Upravo smo na posljednjoj sjednici Izvršnog odbora načeli ovu temu i konstatovali da je neophodno održavanje tematske sjednice na kojoj ćemo detaljno razmotriti sve načine rješavanja problema sa terenima.

Kada je u pitanju odnos protivnika, odnosno to što su se žalili na stanje terena u Nikšiću, žalbe i prigovori najčešće stižu nakon poraza i to je legitimno pravo ekipe koja gubi. Ipak, igrali smo na istom terenu, uslovi su bili isti za sve igrače i pobijedila je ekipa koja je imala više znanja i umijeća. Naravno, nadam se da već u 2025. godini nećemo pričati o kvalitetu terena kada su na programu utakmice nacionalnog tima i da se nećemo srijetati sa problemima koje smo imali u drugoj polovini ove godine.

Stadionu su u vlasništvu lokalnih samouprava. Koliko Fudbalski savez može da utiče da se problem konačno riješi?

Fudbalski savez je uvijek bio na raspolaganju za rješavanje pitanja fudbalske infrastrukture u zemlji. Svih prethodnih godina pokazali smo izuzetnu posvećenost i spremnost da radimo na unaprijeđenju infrastrukture. Ipak, za postizanje optimalnih rezultata i stvaranje najboljih mogućih uslova za odigravanje utakmica neophodna nam je pomoć lokalnih samouprava i državnih organa, ali i samih klubova koji su vlasnici ili korisnici stadiona na kojima se igraju utakmice naših takmičenja i reprezentativnih selekcija. Bez zajedničke akcije svih uključenih neće biti ni adekvatnih rezultata kada je u pitanju infrastruktura koja nam je na raspolaganju.

Infrastruktura je gorući problem crnogorskog fudbala, uprkos tome što FSCG preko Uefinih programa ulaže mnogo. Stadioni su, ipak, gorući problem i jasno je da je neophodna pomoć države. Nedavno je predsjednik Uefe Aleksandar Čeferin apelovao na vlasti da se okrenu malo i fudbalu. Koliko je država kod nas zainteresovana da pomogne fudbalu?

Napravljeni su određeni koraci i započeta je saradnja sa državom i lokalnim samoupravama na relaizaciji određenih projekata koji će unaprijediti fudbalski ambijent u zemlji. Vlada je u predlogu budžeta definisala sredstva za izgradnju istočne tribine Gradskog stadiona u Podgorici, u predlogu budžeta Glavnog grada definisana su sredstva za rekonstrukciju terena našeg najvećeg stadiona, na Cetinju se privode kraju radovi na izgradnji stadiona „Sveti Petar Cetinjski“, u Baru je počela rekonstrukcija Topolice koja će biti prvi stadion u našoj zemlji sa hibridnom podlogom, dok se u Beranama punom parom radi na rekonstrukciji zapadne tribine Gradskog stadiona… Pored toga u Ulcinju se radi na rekonstrukciji stadiona Velika plaža, ali i na pripremi svih neophodnih uslova za početak radova na izgradnji novog stadiona, dok za Kotor postoji idejno rješenje za izgradnju zapadne tribine stadiona pod Vrmcem… Nadam se da ćemo u bliskoj budućnosti moći da govorimo o mnogo boljim uslovima za odigravanje utakmica takmičenja u organizaciji Saveza i da će teme, kao što je izmještanje utakmica seniorske reprezentacije zbog neadekvatnog terena u Podgorici, biti prošlost.

Omladinska reprezentacija Crne Gore opet ide u elitnu rundu, u martu će se boriti se za plasman na Ep. Primjetan je novi talas mladih igrača, Vaslije Adzic je već u Juventusu. Da li se po vama naziru igrači koji bi mogli da budu nasljednici Jovetića i Savića i da nose reprezentaciju u narednom periodu?

Generacija igrača rođenih 2006. godine koju je do sada vodio Goran Perišić, novi selektor mlade reprezentacije, pokazuje ogroman potencijal i to je podržano činjenicom da već treći put zaredom učestvuju u elitnoj rundi kvalifikacija. U kadetskoj konkurenciji su bili veoma blizu plasmana na Evropsko prvnestvo, da bi u gotovo istom ritmu nastavili i u konkurenciji omladinaca. Bez sumnje radi se o jednoj izuzetnoj generaciji u kojoj se, prema svemu viđenom do sada, posebno ističe Vasilije Adžić. Njegov transfer u Juventus pokazatelj je da veliki klubovi cijene kvalitet igrača nezavisno od toga iz koje lige ili zemlje dolaze. Debitovao je u Seriji A, zatim i u Ligi šampiona što pokazuje da u klubu ozbiljno računaju na njega. Nažalost, zbog povreda nije uspio da debituje za seniorsku reprezentaciju tokom 2024. godine… Ipak, pred njim je svijetla budućnost i dugogodišnja uspješna klupska i reprezentativna karijera. Osim njega tu je i još nekoliko igrača koji su svojim kvalitetima skrenuli pažnju fudbalske javnosti. Prije svih Andrija Bulatović, koji je standardan u klubu, ali i njegove nešto mlađe kolege Savović i Kostić koji su već redovni akteri prvoligaških utakmica. Ne zaostaju ni ostali momci iz generacije ‘06 – Tomašević, Maraš, Vračar, Vukanić, Đukanović, Camaj i ostali – koji imaju talenat i uz posvećen i naporan rad mogu napraviti ozbiljne seniorske karijere.

Igrače svjetske klase, kakvi su Jovetić i Savić, uvijek je teško zamijeniti. Njih dvojica su od povlačenja Mirka Vučinića nosioci igre reprezentacije, lideri tima i primjer mlađim momcima kako se igra i trenira. Jovetić je tu od samog starta, već 18 godina, dok je Savić dio seniorskog tima još od 2010. godine. Od prvog dana pa do danas daju sve što mogu za reprezentaciju i na tome im posebno hvala. Kada su u pitanju njihovi naslednici u dresu reprezentacije, sigurno je da ih ima među igračima koji su sada dio omladinske reprezentacije. Ipak, uz neosporan kvalitet koji posjeduju, moraju još mnogo da se trude i rade kako bi došli na Jovetićev i Savićev nivo i na taj način u budućnosti postali lideri nacionalnog tima – zaključio je Dejan Savićević.