Mnogo puta je beogradski klub tbog toga i kažnjen, a „mafijaško“ skandiranje, ili transparenti, koštali su i druge sportske kolektive sa Starog kontintenta.
Međutim, odlukom Suda za sportsku arbitražu u Lozani, to više neće biti slučaj!
A, evo kako je uopšte nastalo ono „UEFA mafija“?
Bio je jul 2006. godine, kada su na žrebanju u evropskoj kući fudbala kuglice „rekle“ da će Crvena zvezda do Lige šampiona morati preko velikog Milanaa.
Italija je te godine bila glavna tema u fudbalskom svijetu.
Cijelog leta bila je u medijima zbog jedne lijepe i jedne ružne stvari.
„Azuri“ su 9. jula na Nacionalnom stadionu u Berlinu podigli trofej namijenjen svjetskom šampionu, ali, paralelno sa time, Italiju je pratio i neviđeni fudbalski skandal.
Najveći klubovi u toj zemlji uhvaćeni su u velikoj prevari vezanoj za namještanje utakmica, pa tamošnji Savez nije imao milosti. Juventus je izbačen u niži rang takmičenja, a milanski „rosoneri“…
E, oni su kažnjeni „samo“ oduzimanjem bodova iz prethodne sezone italijanskog šampionata, zbog čega su morali da igraju kvalifikacije za Ligu šampiona.
A morali su, iako su u prethodnoj sezoni zauzeli drugu poziciju u Seriji A i imali obezbijeđeno direktno učešće u elitnom takmičenju.
U to vrijeme, Zvezda se, sa Dušanom Bajevićem na klupi, te Nikolom Žigićem, Boškom Jankovićem i drugima na terenu, nadala prvom plasmanu u Ligu šampiona još od 1992, ali…
Crveno-beli su u drugom kolu prošli irski Kork siti ukupnim rezultatom 4:0, da bi potom žrijeb odredio da za preskakanje posljednjeg stepenika ka Ligi šampiona moraju da se savladaju moćni Milan.
Zvezdi je posljednja nada bio Arbitražni sud u Lozani, koji je donosio konačnu odluku o statusu Milana te sezone.
Inicijalna kazna bila je oduzimanje 44 boda iz prethodne sezone, što bi automatski značilo da „rosoneri“ ostaju bez evropskih takmičenja za sezonu 2006/2007 i da će crveno-beli direktno u Ligu šampiona, ali i ta nada je vrlo brzo nestala.
Konačna odluka bila je – Milan ostaje bez 30 bodova iz prethodne sezone i u novu ulazi sa minusom od osam bodova. A pritom je UEFA rekla „Što se nas tiče, dragi Milane, ti i pored tog nečuvenog skandala možeš da igraš međunarodna takmičenja“, podsjećaju „Novosti“.
Takva odluka je zgrozila fudbalski svijet…
I, činjenica da je evropska kuća fudbala i pored strašnog skandala dozvolila italijanskom gigantu da igra na međunarodnoj sceni, iznjedrila je sada već legendarnu koreografiju delija:
Cijela sjeverna tribina bila je „obojena“ u boje Milana, crvenu i crnu, naizmjenično, a na svakom tom sektoru bilo je po slovo: U – E – F – A.
U sredini tribine pisalo je „Mafiozi“.
Kasnije je, zbog priznavanja lažne države od strane krovne evropske fudbalske organizacije, nastala i pjesma koja se „naslonila“ na pomenutu koreografiju, „UEFA mafija, Kosovo je Srbija“.
No, da se iz 2006. godine, kada je suprotnom svojim propisima UEFA priznala „Kosovo“ za svog člana, vratimo u 2025, jer se desila istorijska odluka Suda za sportsku arbitražu.
Kako javlja britanski Independent, norveški fudbalski klub Bran pobijedio je u značajnom sporu o slobodi izražavanja kada je Sud za sportsku arbitražu (CAS) presudio da UEFA nije trebalo da Norvežane kažnjava zbog navijača koji pekvaju „Uefa mafija“ ili iznose transparente sa istom porukom na utakmicama Lige šampiona za žene, prenose „Novosti“.
U tom tekstu se navodi sledeće:
Evropska kuća fudbala kaznila je Bran u dva odvojena navrata 2024. godine, a treći slučaj je u toku. UEFA je tvrdila da su ti incidenti predstavljali kršenje njenih propisa, po kojima su klubovi odgovorni za „uvredljive izjave provokativne prirode“ sa tribina.
Bran se povodom prva dva slučaja obratio Komisiji za žalbe UEFA. Prvi put je odbijen pa je u jesen 2024. Bran odnio slučaj CAS-u, koji je sada presudio u korist norveškog kluba.
Pisani razlozi odluke biće objavljeni ove nedjelje.
„Veoma smo zadovoljni presudom Suda u Lozani“, rekao je predsjednik Brana Aslak Sverdrup, dodajući:
„Ne dešava se svaki dan da neki klub iz Norveške ‘pomjeri’ cijelu fudbalsku Evropu, ali danas to činimo. U svijetu gdje je sloboda govora na udaru, ovo je važna i ispravna odluka“, kazao je Sverdrup.
FK Bran je tvrdio da je poruka „Uefa mafija” duhovita izjava koja je kritična prema moći evropske kuće fudbala, ali koja je u granicama slobode izražavanja.
Norveški klub, takođe, vjeruje da je kritičan stav moćnih organizacija, kao što je UEFA ,prema satiri, i to toliko kritičan da se pribjegava sankcijama, suštinski problematičan.
Stav UEFA je da se sloboda izražavanja prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima ne treba primjenjivati u ovom slučaju i da se „UEFA mafija“ mora tumačiti kao činjenična tvrdnja da su organizacija i njen menadžment i zaposleni dio organizovane kriminalne organizacije, što je uvredljivo i provokativno“.
Tako se branila evropska kuća fudbala, ali je CAS presudio da se pitanje da li je izjava uvredljiva ili provokativna mora tumačiti u svijetlu stvarnog konteksta.
Sud se, pritom, složio sa Branom da se disciplinski propisi UEFA moraju tumačiti u svijetlu osnovnih ljudskih prava, kao što je sloboda izražavanja, i baš zbog toga je FK Bran oslobođen optužbi za plaćanje kazni UEFA.