U svom 141. zasijedanju u Mumbaju, Indiji, Međunarodni Olimpijski Komitet je započeo razgovore o organizaciji Olimpijskih Igara za esportiste.
Predsjednik komiteta Tomas Bah je istakao da na svijetu trenutno postoji 500 miliona gejmera koji su ”zainteresovani za esports”. Ovako veliko interesovanje je glavni katalizator za ove pregovore, ali je prosječan uzrast igrača, koji je u prosjeku manji od 34 godine, takođe naveden kao bitan faktor.
”Nova generacija ima potpuno nov način razmišljanja. Mladi trenutno žive digitalnim životom. Ne smijemo zanemariti njihovo razmišljanje ako ne želimo da ugrozimo sopstvenu budućnost. Moramo da ih podržimo”, rekao je Bah.
MOK je uveliko zašao u ”esports vode” sa ovogodišnjim Olympic Esports Series turnirom, koji bismo mogli da nazovemo začetnikom pravih Olimpijskih Igara za esportiste. Međutim, fanovi nisu bili pretjerano zadovoljni izborom ”disciplina”.
Naime, sa Olympic Esports Series turnira su izostali najpoznatiji esports naslovi, kao što su Counter-Strike, Valorant, League of Legends i Dota 2. Ne računajući Fortnite, koji je na turniru predstavljao disciplinu streljaštva, MOK je uključio nekoliko neobičnih naslova poput Virtual Regatta, Tennis Clash, Virtual Taekwondo i Just Dance.
Olimpijski komitet je izjavio da je želio da izostavi sve igre koje sadrže nasilje, i da istovremeno promoviše virtuelne simulacije tradicionalnih sportova. Predsjednik Bah je naveo Fortnite kao savršen primjer ”igre koja je uspjela da se prilagodi vrijednostima i standardima MOK-a”.
Uprkos bizarnom izboru igara, Bah je istakao veliki uspjeh turnira, koji je imao preko pola miliona učesnika. Događaj je gledalo preko šest miliona navijača.