Ekonomski savez Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, a nedavno i još šest zemalja, predstavlja priliku za Srbiju da se udruži sa državama koje ne traže ništa, a mogu da ponude više nego što mi tražimo, odnosno čak i više nego što možemo da prihvatimo, rekao je potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin u intervjuu za ruski časopis „Nacionalna odbrana“.
On je istakao da BRIKS nije savez država poput Evropske unije, već organizacija koja svojim članicama ili kandidatima za članstvo ne nameće nikakve političke uslove i dodao da članstvo u BRIKS-u nije potrebno usvajanje zakona koji bi bili pisani van Srbije, da zemlje BRIKS-a ne zahtevaju od nas da promijenimo politički sistem, priznamo nezavisnost Kosova, napustimo Republiku Srpsku, kao i da „ne treba da predajemo vlast nevladinom sektoru, nismo u obavezi da podižemo zastavu Ukrajine na svojim ambasadama, niti da legalizujemo istopolne brakove“.
„Za Srbiju je BRIKS alternativa Evropskoj uniji. Uvjeren sam da za Srbiju nema mjesta u Evropskoj uniji, u najmanju ruku ona se još nije osobito potrudila da nas primi za punopravnog člana. Srbija neće da ratuje protiv Rusije samo da bi postala članica Evropske unije, pa stoga neće ni uvoditi sankcije Rusiji, samo da bi postala članica EU. Članstvo u BRIKS-u ne zahtijeva uvođenje sankcija nikome ili prepuštanje kontrole nad spoljnom politikom vaše zemlje drugima. Oni od nas ništa ne traže, a možda možemo ekonomski da sarađujemo sa organizacijom koja posjeduje 51 odsto svjetskog gasa, 47 odsto svjetske nafte i koja je po bruto domaćem proizvodu nadmašila G7“, rekao je Vulin, prenosi portal „Bratstvo“.
Kao vojno neutralna zemlja, dodao je Vulin, Srbija visoko cijeni saradnju sa svim svojim partnerima i spremna je da sarađuje sa svim organizacijama, u kojima ključnu ulogu imaju prijateljske zemlje koje poštuju našu vojnu neutralnost, sa kojima je moguće sarađivati na principima međusobnog povjerenja, ravnopravnosti i partnerstva.
„Svaka posjeta Ruskoj Federaciji je još jedna šansa da potvrdimo našu snažnu privrženost Rusiji. I da još jednom ponovimo našu čvrstu poziciju po pitanju neprihvatanja antiruskih sankcija. Da iskažemo težnju ka produbljivanju saradnje u svim oblastima – ne samo u oblasti bezbjednosti, već i u ekonomiji, kulturi, sportu i drugim oblastima“, kazao je Aleksandar Vulin.
On je rekao da su sastanci sa mnogim visokim zvaničnicima Ruske Federacije bili još jedna prilika da se izrazi zahvalnost Rusiji za podršku Srbiji prilikom glasanja u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji o takozvanom „genocidu u Srebrenici“, kojeg u stvarnosti nije bilo. On je podsjetio da je, s druge strane, Srbija trenutno jedina zemlja u Evropi koja nije podržala antirusku histeriju.
„Jasno razumijemo da su sudbine naših zemalja neraskidivo povezane i svaki poraz Rusije će istovremeno biti i poraz Srbije. Takođe, prilikom posete, iskoristio sam priliku da se zahvalim na podršci koju nam je Ruska Federacija pružila u vrijeme nemira u Beogradu i pokušaja organizovanja ‘obojene revolucije’, inspirisanog od strane zapadnih tajnih službi. Za nas je bilo veoma važno da je Rusija jasno iznijela svoj stav, čvrsto izjavivši da neće podržati one koji pokušavaju da dođu na vlast neustavnim putem, što bi se reklo, sa ulice“, naveo je Vulić.
On je poručio da odnosi između Srbije i Rusije nikada nisu dostigli tako visok nivo kao danas, da su iskreni i sadržajni, a da su tome najviše doprinijeli lični i prijateljski odnosi predsjednika Aleksandra Vučića i Vladimira Putina.
„Rusija nema boljeg prijatelja od Srbije“
Na pitanje kako možemo da ojačamo jedni druge, Vulin je rekao da su ga to pitali i Sergej Lavrov i Nikolaj Patrušev i dodao da Rusija već pomaže i da je njena podrška Srbiji veoma važna.
„Sarađujemo na međunarodnoj sceni, naša ekonomska saradnja se razvija, ali najvažnije je da Rusija zadrži unutrašnju stabilnost. Jer Rusija se, kao i Srbija, ne može pobediti spolja, već samo iznutra“, kazao je Vulin.
On je rekao da smatra da Srbi nedovoljno poznaju Rusiju i da ni Rusi ne poznaju dovoljno Srbiju i da smo „taoci jedne stare ideje da nam je srce u Rusiji, a razum u Evropi“.
„Rusija od nas ne traži ništa ni oko Kosova ni oko spoljne politike, dok Evropa od nas zahtijeva potpuno potčinjavanje. Istovremeno, Rusija uvek i svuda podržava Srbiju. I očigledno je da i naš razum i srce treba da budu zajedno sa Rusijom. Ipak, mnogim Rusima se sada čini da je Srbija neka mala, daleka i ne baš važna zemlja. Mi smo, naravno, mala zemlja, ali ni u kom slučaju ne možemo biti nevažni, jer Rusija nema boljeg prijatelja od Srbije. A donošenje te misli do najšire javnosti – zadatak je ne samo zvaničnika, već i nezavisnih stručnjaka, lidera javnog mnjenja, intelektualaca“, rekao je Vulin.
On je ukazao da neprijatelji Rusije odlično razumeju tijesnu vezu između naših zemalja i da je to razlog zbog kojeg Zapad vrši toliki pritisak na nas tražeći da Srbija uvede sankcije Rusiji.
„Očigledno je da pristupanje naše zemlje sankcijama nije u stanju da nanese štetu ruskoj ekonomiji, ali to bi bio snažan psihološki i moralni udarac, usmjeren na to da se Rusija osjeća potpuno usamljeno. Upravo u psihološkoj i duhovno-moralnoj sferi zapadne zemlje žele da zadaju udarac kada od nas zahtjevaju da uvedemo antiruske sankcije. Ali to bi bio udarac ne samo za Rusiju, već i za Srbiju – ako bismo posle cijele naše istorije, posle mnogovjekovnog prijateljstva sa Rusijom, uveli antiruske sankcije. Zato mi to nikada nećemo učiniti“, poručio je Aleksandar Vulin.