Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je Evropska komisija revidirala prognozu rasta BDP-a za Srbiju u 2024. i da u jesenjem izvjještaju predviđa da će rast dostići 3,9 odsto u ovoj godini, dok je u proljećnoj ekonomskoj prognozi to bilo 3,5 odsto.
“Ono što me je jutros obradovalo jeste ekonomska prognoza EK koja je revidirala prognozu rasta BDP-a za 2024. godinu i za Srbiju predviđa rast 3,9 odsto. Da nismo imali sušnu godinu, vjerovatno bi bio nešto bolji rezultat, ali to je nešto što nije direktno do nas“, rekao je Vučević na predstavljanju “Bijele knjige 2024“ koju objavljuje Savjet stranih investitora.
Naveo je da je prognoza rasta BDP-a za 2025. godinu 4,2 odsto, a za 2026. godinu 4,3 odsto i naglasio da će država da se trudi da drži taj tempo.
“Da budemo uspješni, da probamo i da popravimo ovo predviđanje i da bude još bolje“, rekao je Vučević.
Kada je riječ o javnom dugu, odnosno novoj vrijednosti BDP Srbije, naveo je da su prognoze da će za 2024. godinu biti 48,5 odsto BDP-a, za 2025. 48,2 odsto, a za 2026. 48 odsto što, kako kaže, znači da se držimo ispod nivao Mastrihta, ali ispod 50 odsto BDP-a.
“To nam otvara mogućnost za dalji razvoj, ne ugrožavajući ukupnu krvnu sliku ekonomije naše države, svakako i fiskalne, monetarne stabilnosti“, istakao je premijer.
Naveo je da je prema procjeni stope nezaposlenosti u 2024. godini iznosi 8,7 odsto, da je procjena za 2025.godinu 8,3 odsto, a za 2026. godinu 8 odsto što je, kako je rekao, nivo za koji se može reći da je prihvatljiv.
Vučević je naglasio da je bitno da se smanji stopa nezaposlenosti među mladima navodeći da je prije deset godina iznosila više od 50 odsto, a da je sada 22 odsto. Ukazao je na deficit radne snage u određenim profesijama ističući da je to veliki izazov sa kojim se suočavaju i zemlje EU, prije svega Njemačka, ali i da je u Srbiji sve više stranaca koji rade određene poslove.
Vučević se osvrnuo i na projekcije o inflaciji navodeći da je procjena Evropske komisije za ovu godinu 4,7 odsto, za 2025. godinu 3,7 odsto, a za 2026. godinu ispod 3,5 odsto što, kako je istakao, stvara uslove za dalji ekonomski razvoj i bolju predvidivost.
Istakao je da je zadovoljan nivoom direktnih stranih investicija u Srbiji i da ima najviše investicija na Zapadnom Balkanu, kao i da oko 70 odsto firmi, koje su članovi Američke privredne komore, vide 2025. kao godinu daljeg progresa u Srbiji i šansu za razvoj svog biznisa.
Naglasio je da je “Bijela knjiga“ bitna za Vladu Srbije, jer predstavlja analizu onoga što je rađeno u prethodnih godinu dana i pruža predikcije i smernice o daljem radu.
“Nije pravdanje već realnost da smo imali dva izborna ciklusa za 12 mjeseci i da smo imali skoro šest mjeseci tehničke vlade i sve to ostavi određenog traga. Vjerujem da će u narednom periodu, ako budemo imali političku stabilnost i mir u svijetu i regionu, to učiniti ambijent za bolje rezultate“, rekao je Vučević i ukazao da bi trebalo obnoviti rad Radne grupe Savjeta stranih investitora i Vlade Srbije.
Kada je riječ o parafiskalnim nametima i troškovima, Vučević je rekao da se mora mnogo raditi sa Ministarstvom finansija naglasivši da to može biti riješeno, kao i da treba raditi i na Zakonu o uzbunjivaču.
Vučević je rekao da je dobro što je Srbija na polju energetike dosta napredovala, ali da Srbiju i tu čeka mnogo posla.
Naveo je da su sve države fokusirane na polje energetike, koja je direktno povezana sa privredom i ekonomijom i sa pitanjem zaštite životne sredine i Evropskog zelenog dogovora i Zelene agende za zemlje Zapadnog Balkana.
Naglasio je da je Plan rasta EU veoma bitan i da ga Srbija nije doživjela kao zamjenu za članstvo u EU, kao što ni, kako je rekao, Otvoreni Balkan nije doživjela kao paralelni proces, nego proces integracije na prostoru Zapadnog Balkana i pripremu za ulazak u EU.
“Dosta ohrabrajućih poruka iz Brisela smo čuli ovih dana, prije svega, po pitanju daljih evrointegracija i proširivanja EU. Na nama je da radimo zajednički, a Srbija će posebno insistirati da se jasno mjeri prolazno vrijeme svake zemlje kandidata“, istakao je Vučević, prenosi Tanjug.