Evropski komesar za susjedsku politiku i proširenje Oliver Varhelji izjavio je danas, govoreći o značaju proširenja EU, da je cilj da se u narednih mjesec dana održi međuvladina konferencija sa Srbijom i pozvao Beograd i Prištinu da napreduju u dijalogu koji se vodi uz posredovanje Unije.
„Beograd i Priština moraju da napreduju u dijalogu koji predvodi EU kako bi napredovali na svojim putevima ka EU. Potreban je konstruktivan pristup, a jednostrane akcije koje podižu tenzije moraju da se izbjegavaju“, rekao je Varhelji.
On je, na međuparlamentarnoj konferenciji za Zajedničku spoljnu i bezbjednosnu politiku i Zajedničku bezbjednosnu i odbrambenu politiku u Budimpešti, dodao da EU mora da nastavi pristupne pregovore sa Srbijom i otvori Klaster 3, koji se odnosi na konkurentnost i inkluzivni rast.
„Sa Srbijom i Albanijom, možda i Sjevernom Makedonijom, naš cilj je da u narednih mjesec dana održimo međuvladine konferencije“, poručio je Varhelji.
Osvrćući se na rezultate Evropske komisije u vezi sa politikom proširenja, Varhelji je ukazao na nedavno usvojeni Plan rasta za Zapadni Balkan, kojim se postavljaju osnove za sprovođenje ubrzane postepene integracije kako bi partneri bili bolje pripremljeni za lakši proces pristupanja.
„Ova ponuda bez presedana od dodatnih šest milijardi evra finansijske podrške Zapadnom Balkanu ima za cilj da podstakne socijalno-ekonomski razvoj i približavanje regiona EU i trebalo bi da obezbjedi koristi od članstva čak i prije pristupanja. Istovremeno, on promoviše ekonomsku integraciju unutar regiona kroz zajedničko regionalno tržište“, naveo je Varhelji.
Naveo je da je politika proširenja postala glavni prioritet EU i ocjenio da je danas, usled geopolitičke i bezbjednosne situacije u Evropi, proširenje postalo neizbježno jer, kako je kazao, „nema mira, prosperiteta, bezbjednosti Evrope bez proširenja“.
Varhelji je rekao da će proširenje ostati na vrhu političke agende jer, kako je naveo, evropski projekat neće biti gotov „bez pridruživanja balkanskih prijatelja i prijatelja sa istoka“.
Istovremeno je naveo da je pristupanje EU proces zasnovan na zaslugama i da će to i ostati, kao i da je zasnovan na kriterijumima iz Kopenhagena.
„Jasno je da pristupanje EU zavisi od napretka koje svaka zemlja napravi, počevši od reformi u osnovama, a to je princip koji je od najveće važnosti za naše zemlje članice“, rekao je Varhelji.
Varhelji je naveo da je EU spremna da dočeka nove države članice u narednim godinama.
„Zemlje kandidati su dobili mnoga neophodna sredstva i podršku da postanu članice EU. Stoga sam uvjeren da će sledeća Komisija morati da bude Komisija proširenja, koja će utrti put za sledeći talas proširenja na kraju njenog mandata“, poručio je Varhelji.