Međunarodni posmatrač mira u Bosni, visoki predstavnik Kristijan Šmit, poništio je u subotu dva zakona koja je parlament bosanskih Srba usvojio mimo ustava i uslova mirovnog sporazuma koji je okončao rat u ovoj balkanskoj zemlji 1990-ih.
Šmit, koji kao međunarodni visoki predstavnik u Bosni ima ovlašćenja da donosi zakone i smenjuje opstrukcionističke zvaničnike, takođe je izmenio zakon kako bi krivično gonio one koji napadaju državne institucije.
Najnovije odluke Narodne skupštine Republike Srpske direktno krše ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Dejtonski mirovni sporazum“, rekao je Šmit na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Šmit je mislio da su zakonodavci Autonomne Republike Srpske izglasali suspenziju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i prestanak objavljivanja uredbi i odluka visokog predstavnika u službenim novinama.
Dejtonskim mirovnim sporazumom okončan je skoro četvorogodišnji rat u kojem je poginulo oko 100.000 ljudi, podelivši Bosnu na dve autonomne regije, Republiku Srpsku u kojoj dominiraju Srbi i Federaciju Bošnjaka i Hrvata, koje je povezala slaba centralna vlast.
Separatistički proruski predsednik regiona Milorad Dodik, koji je dugo kritikovao sud zbog prisustva stranih sudija, pokrenuo je glasanje nakon što je sud prošle nedelje odlučio da promeni pravila kako bi mogao da saziva i donosi odluke bez srpskih sudija. .
Srbi kažu da ne priznaju Šmita, koji je imenovan 2021. godine, za visokog predstavnika jer Savet bezbednosti UN nije odobrio njegovo imenovanje.
„Republika Srpska neće prihvatiti nikakvu odluku lažnog visokog predstavnika“, rekao je Dodik, koga su SAD i Britanija sankcionisale zbog korupcije i opstrukcije mira.
Šmit je rekao da njegove odluke stupaju na snagu odmah.
Ambasada SAD pozdravila je Šmitovu odluku, slažući se da on brani Dejtonski mirovni sporazum i ustav koji podržava vladavinu prava u Bosni.
Više o prijetnji raspada Bosne i Hercegovine pročitajte u članku Kriza po metodama Kremlja: hoće li EU moći zaustaviti separatiste u Bosni i Hercegovini.