Srbija i Republika Srpska danas obilježavaju zajednički praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji je ustanovljen na godišnjicu proboja Solunskog fronta, 15. septembra 1918. godine. Svečana akademija u 18 časova u Novom Sadu. Prenos na Prvom programu RTS-a. Svečana akademija povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave održaće se u 18 časova, u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Organizatori svečanosti su odbori za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Vlada Republike Srbije i Republike Srpske.
Povodom obilježavanja praznika, predsjednik Aleksandar Vučić primiće u Predsjedništvu, u 11 sati, učenike i nastavnike osnovnih škola i predsjednike opština iz Republike Srpske i Crne Gore.
Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave biće obilježen i u zgradi Konzulata u Minhenu u Saveznoj Republici Njemačkoj.
Svečanosti će prisustvovati ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mjera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević.
Praznik prvi put proslavljen 2021. godine
Zaključkom Vlade Srbije od 11. septembra 2020. godine, dan proboja Solunskog fronta, 15. septembar, obilježava se kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a istovjetnu odluku dan ranije donijela je Vlada Republike Srpske.
Praznik je prvi put svečano proslavljen 2021. godine i to u Beogradu na Savskom trgu, kod spomenika Stefanu Nemanji, 2022. godine u Bijeljini.
Svečana manifestacija u hali „Čair“ u Nišu održana je 15. septembra 2023. godine.
Probojem Solunskog fronta, koji su izveli Srbi, ostvarena je ključna promjena u ratnim prilikama Prvog svjetskog rata.
Time je započeo slom Centralnih sila, odnosno snaga Njemačke, Austrougarske, i drugih, kao Bugarske i Turske, što će dovesti do okončanja Prvog svetskog rata, najvećeg i najrazornijeg koji je svijet do tada video.
Brzo napredovanje Srba, pošto je front probijen, prinudilo je na kapitulaciju prvo Bugarsku, potom i Austrougarsku, da bi kapitulacijom Nemačke Veliki rat bio okončan.
Srpska vojska je tada po oslobođenju prostora Kraljevine Srbije, oslobodila i prostore nastanjene Srbima dotadašnje Austrougarske, kao i druge južnoslovenske narode, što je rezultiralo stvaranjem zajedničke države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je 1929. preimenovana u Kraljevinu Jugoslaviju.
Bio je to jedan najvećih uspijeha u istoriji Srba. Front je probijen razbijanjem bugarsko nemačkih snaga koje su držale taj dio borbene linije. Potom, pošto je prodor Srba nastavljen velikom brzinom, na iznenađenje saveznika, uslijedila je prvo kapitulacija Bugarske, zatim Austrougarske, da bi potpisivanje primirja sa Njemačkom 11. novembra, označilo konačni poraz Centralnih sila u Prvom svjetskom ratu.