Ilir Ranci se preselio u zaseok u blizini albanskog grada Elbasana zbog pogleda na snježne vrhove i bašte dovoljno velike za voćke, kokoške i ćurke. Danas je, međutim, okolni pejzaž zaklonjen šarenom planinom smeća sa deponije u neposrednoj blizini.
Smeće je trebalo da bude iskorišćeno u novoj spalionici za proizvodnju električne energije, ali je projekat pogođen operativnim problemima, zbog čega se gomila povećavala, kažu stanovnici.
To je jedno od tri takva postrojenja vrijedna stotine miliona eura, u centru korupcionaškog skandala u kojem tužioci tvrde da su ugovori za spalionice dodijeljeni nezakonito, da su ministri primali novčane isplate, a izvođači lažirali račune za radove koji nikada nisu obavljeni.
Pogled iz Rancijeve kuće naglašava dugotrajne posljedice endemske korupcije u balkanskoj zemlji sa 2,4 miliona stanovnika, u kojoj premijer Edi Rama traži reizbor za četvrti mandat na izborima koji se održavaju danas, obećavajući da će se Albanija “očistiti” i pridružiti se Evropskoj uniji do 2030. godine.
Nije jasno kako će ovaj i drugi korupcionaški skandali uticati na Ramu na izborima, u kojima će prvi put učestvovati oko 250.000 registrovanih birača iz dijaspore.
Istraživanja pokazuju da Rama ima značajnu prednost nad opozicijom, koja je i sama bila izložena optužbama za korupciju. Međutim, analitičari kažu da bi skandal mogao koštati njegovu Socijalističku partiju mjesta u parlamentu i umanjiti šanse za ulazak u EU u narednih pet godina.
Zaista, mnogi eksperti su skeptični u vezi sa Raminim vremenskim okvirom za ulazak u EU, s obzirom na to koliko je dugo drugim zemljama u regionu trebalo da ispune uslove za članstvo.
“Slučaj spalionica je pokazao šta ne valja sa albanskim sistemom. Sve bezbjednosne mjere su podbacile, procedure nijesu ispoštovanje”, rekao je Andi Hodžaj, stručnjak za Balkan sa Kraljevskog koledža u Londonu.
Nakon istraga koje je sprovelo albansko tužilaštvo za borbu protiv korupcije, poznato kao SPAK, bivši ministar za životnu sredinu Lefter Koka je uhapšen zbog optužbi za korupciju u vezi sa sporazumima o spalionici. Bivši zamjenik premijera Arben Ahmetaj je takođe optužen, ali je napustio Albaniju.
Mještani izvan Elbasana kažu da postrojenje nije radilo mesecima. Eco-Elb, kompanija koja upravlja projektom u ime lokalnih opština, nije odgovorila na zahteve Rojtersa za komentar.
Na deponiji, ptice grakću iznad trulih ostataka. Kada duva južni vetar, stanovnici zatvaraju prozore zbog smrada. Na pitanje da li bi glasali za Ramu, smiju se.
“Neću nikada više glasati za njega”, rekao je Ranci.
“Ovako stvari funkcionišu u Albaniji”, rekao je drugi stanovnik, Besim Stafa. “Troše mnogo novca za ništa.”
Ramine pristalice kažu da je on pomogao Albaniji da se oslobodi teške prošlosti iz komunističkog doba, u kojem je dugogodišnji vladar Enver Hodža decenijama držao zemlju izolovanu od ostatka svijeta.
Danas, u prijestonici Tirani, sivi stambeni blokovi iz sovjetske ere stoje uz moderne stambene zgrade, prometne restorane i kafiće. Nova pista na aerodromu u Tirani uskoro bi mogla omogućiti direktne letove do Njujorka.
Godišnji ekonomski rast od preko 4% za period 2022-2024, podstaknut trgovinom sa EU, turističkim bumom i snažnom hidroenergetskom proizvodnjom, nadmašio je ostale zemlje na Balkanu, navodi Svjetska banka.
Među visokoprofilnim investitorima je i zet američkog predsjednika Donalda Trampa, Džared Kušner, čija kompanija planira da izgradi luksuzno odmaralište na nenaseljenom ostrvu uz obalu Jadranskog mora, što je izazvalo zabrinutost kod nekih lokalnih stanovnika.
Zemlja je skinuta sa sive liste globalne Radne grupe za finansijsku akciju (FATF) 2023. godine, zahvaljujući naporima u borbi protiv pranja novca. To je djelimično rezultat rada SPAK-a, koji je osnovan 2019. i od tada je konfiskovao 200 miliona eura zbog korupcije i organizovanog kriminala.
Rama je stekao naklonost Zapada prihvatanjem migranata iz Italije i smještanjem Avganistanaca koji čekaju vizu za Sjedinjene Države.
Na mitinzima ove nedjelje, Rama je mahao zastavama EU. “Mi smo ispred vrata Evrope i ta vrata su sada otvorena za nas”, rekao je svojim pristalicama u istočnom gradu Pogradec.
Kritičari tvrde da Rama ima preveliku moć, da nije uspio da iskorijeni korupciju i da je pokušao da ućutka opoziciju lažnim optužbama za korupciju, što Rama negira.
Loš životni standard i visoka stopa nezaposlenosti podstakli su masovnu emigraciju: populacija se smanjila za 420.000 ljudi od 2011. do 2023. godine, pokazuju podaci popisa.
Nemiri su izbili više puta prošle godine zbog optužbi protiv lidera opozicije Salija Beriše iz Demokratske partije, koji je stavljen u kućni pritvor.
Beriša, koji je angažovao američku lobističku firmu djelimično kako bi poboljšao svoj imidž u Vašingtonu, gdje je zvanično označen kao “persona non grata”, tvrdi da su optužbe protiv njega politički motivisane.Eksperti kažu da zemlja ostaje centar za kriminalne bande koje pokušavaju da operu milijarde eura stečenih švercom droge i oružja širom svijeta.
To objašnjava učestalu pojavu “rendž rovera” i sjajnih, ali često praznih novih stambenih blokova u Tirani, navode oni.
Podaci popisa pokazuju da je oko jedne trećine stambenih objekata u Albaniji nenaseljeno, što je znatno više nego u većini zemalja EU.
“Albanija je dobar učenik na papiru, ali joj nedostaje implementacija”, rekla je Jorida Tabaku, poslanica iz Demokratske partije.
“Želimo da se standard poboljša za građane, standardi u svakodnevnom životu, bilo da je riječ o ekonomiji… školovanju, obrazovanju i zdravstvu”.