„Imamo spomenik čovjeku koji je preminuo za svoju otadžbinu 700 kilometara dalje od nje, a fotografisan je u uniformi okupatorske vojske koja tada više nije bila ni jugoslovenska, a najmanje narodna“, izjavio je danas na konferenciji za novinare u Šibeniku predsjednik podružnice Boris Solomun. Na drugom spomeniku, kažu iz DP-a, stoji natpis „major okupatorske vojske“ uz istaknutu vojnu uniformu, što, prema njihovom mišljenju, ne bi smjelo da bude na teritoriji Hrvatske.
Objašnjavaju da je procedura jednostavna – zahtjev za uklanjanje se podnosi lokalnoj samoupravi, koja zatim formira komisiju sastavljenu od istoričara, arhitekata i urbanista, kako bi se utvrdilo da li postoje zakonske prepreke za uklanjanje.
„Biće toga još“
Nakon izrade izveštaja, komisija ga šalje Ministarstvu unutrašnjih poslova u Zagrebu, a postoji i mogućnost da porodica sama ukloni spomenik o svom trošku. Kada zahtjev stigne u Zagreb, konačna odluka se donosi u roku od 30 dana. Do sada je podneto oko 40 sličnih predloga za uklanjanje spomenika, najviše u Vukovaru, Petrinji i Kutini, rekao je saborski poslanik DP-a Predrag Mišić Peđa.
Domovinski pokret, koji je inicirao donošenje novog Zakona o grobljima, najavljuje da će takvih slučajeva biti još, jer im, kako kažu, članovi i simpatizeri redovno dostavljaju informacije o spornim spomenicima. „Takvi spomenici su među nama već 30 godina. Svako ko je bio na svom groblju zna šta se gdje nalazi“, tvrdi Mišić.
Zamjerke i na zastavu na pravoslavnoj crkvi u Šibeniku
Članovi DP-a u Šibeniku su takođe ukazali na pravoslavnu crkvu na čijoj fasadi povremeno visi zvanična zastava pravoslavnih vjernika u Republici Hrvatskoj, na kojoj su istaknuta četiri slova „s“. Navode da je to formalno po zakonu, ali da prostor u kojem se zastava nalazi nije isto što i ambasadski prostor bilo koje strane države u Hrvatskoj, te zahtijevaju da se uz nju postavi i zvanična zastava Republike Hrvatske.
Takođe su ukazali na ulazna vrata groblja u Kistanjama, gdje su ponovo istaknuta četiri slova „s“. „Ljudi koji tamo žive pogođeni su tim simbolima, jer je pod tim znakom ubijen veliki broj ljudi. Smatramo da je to javni prostor i da takvo obilježavanje nije primjereno“, zaključuju iz Domovinskog pokreta.