Sve veći broj penzionera širom Europe i iz SAD-a odlučuje se za odlazak u penzijuizvan matičnih država.
Prema podacima američke Uprave za socijalnu sigurnost, više od 700.000 Amerikanaca prima svoje mjesečne penzije u stranim zemljama. Evropa je posebno popularna destinacija, a nekoliko faktora objašnjava zašto.
Neki penzioneri žele doživjeti kulturu svojih predaka dok drugi možda žele provesti više vremena na kontinentu na kojem su uživali tiokom odmora. Ovisno o zemlji ili gradu, evropske destinacije mogu ponuditi niske troškove života, ugodnu klimu ili visoku kvalitetu života.
S obzirom na to da postoji mnogo faktora koje treba uzeti u obzir, preporučuje se potražiti stručne savjete o porezima te istražiti zdravstveno osiguranje, uslove za vize i boravak, troškove najma, infrastrukturu i jezik.
Evo koji se hrvatski grad našao na popisu najboljih gradova za život u penziji.
Split, Hrvatska
Kako portal Travel and Leisure navodi, Hrvatska, koja postaje sve popularnija turistička destinacija, takođe je vrlo privlačna kao mjesto za penzionere. Ne samo da zemlja ima približno 5800 kilometara obale, već topla, suva ljeta i blage zime stvaraju poželjnu klimu. Drugi po veličini grad u zemlji, Split, nudi jednostavan pristup nekim od najboljih plaža u Hrvatskoj. Rimski car Dioklecijan izgradio je svoju palaču u njemu, a njezini ostaci uvršteni su na UNESCO-v popis svjetske baštine. Restorani, barovi, kulturna i zabavna mjesta te mnogi stanovnici koji govore engleski jezik čine prilagodbu relativno jednostavnom.
Američki državljani koji namjeravaju ostati duže od 90 dana moraju podnijeti zahtjev za privremenu boravišnu dozvolu, a nakon što pet godina žive u Hrvatskoj, mogu steći pravo na stalni boravak. Amerikanci također mogu kupovati nekretnine u Hrvatskoj.
Na listi se još mogu naći: Algarve, Bordeaux, Budimpešta, Ljubljana, Alicante, Valletta, Kinsale i Prag.