Obrt u Rumuniji: Desničarski kritičar NATO iznenadio, vodi u prvom krugu predsjedničkih izbora

Obrt u Rumuniji: Desničarski kritičar NATO iznenadio, vodi u prvom krugu predsjedničkih izbora

Nakon prebrojanih skoro 93 odsto glasova, Georgesku (62) ima 22, a premijer Marsel Čolaku 21 odsto glasova, što sugeriše da će se oni vjerovatno kvalifikovati za drugi krug, koji je zakazan za 8. decembar.

Rumunski tvrdo desničarski kritičar NATO-a Kalin Georgesku i ljevičarski premijer Marsel Čolaku dobili su najviše glasova u prvom krugu predsjedničkih izbora održanih u nedelju, pokazuju djelimični rezultati, prenosi agencija Rojters.

Ta agencija navodi da je ovo šokantan rezultat koji je ugrozio čvrst proukrajinski stav Rumunije.

Nakon prebrojanih skoro 93 odsto glasova, Georgesku (62) ima 22, dok Čolaku 21 odsto glasova, što sugeriše da će se oni vjerovatno kvalifikovati za drugi krug, koji je zakazan za 8. decembar.

Kandidatkinja desnog centra, Elena Laskoni, bila je druga, iza Georgeskua, među stotinama hiljada glasača koji žive van Rumunije, na oko 50 odsto prebrojanih glasačkih listića. Ali ta razlika možda neće biti dovoljna da joj obezbijedi mesto u drugom krugu nakon što se svi glasovi prebroje, kažu posmatrači.

Izlazne ankete objavljene sinoć pokazivale su da Čolaku i Laskoni imaju najveći broj glasova.

Drugi krug glasanja zakazan je za 8. decembar, a rivali će tada biti dva kandidata koja u prvom krugu dobiju najveći broj glasova.

Predsjednik Rumunije ima poluizvršnu ulogu koja mu daje kontrolu nad potrošnjom na odbranu – što će vjerovatno biti teško pitanje jer je Bukurešt pod pritiskom da održi ciljeve potrošnje NATO-a tokom drugog mandata Donalda Trampa na mjestu predsjednika Sjedinjenih Amaričkih Država (SAD) dok pokušava da smanji veliki fiskalni deficit .

U nekim istraživanjima javnog mnjenja Georgesku je imao oko pet odsto glasova uoči izbora, nakon što se jedva pojavljivao u ranijim anketama.

Politički komentator Radu Magdin rekao je da je razlika između njegove jednocifrene popularnosti i nedjeljnog rezultata bez presedana otkako je Rumunija odbacila komunizam 1989. godine.

„Nikada u naše 34 godine demokratije nismo vidjeli toliki porast u poređenju sa anketama“, rekao je Magdin.

Kampanja se uglavnom fokusirala na rastuće troškove života, pri čemu Rumunija ima najveći udio ljudi u Evropskoj uniji (EU) koji su u opasnosti od siromaštva.

Čolaku je biračima obećavao velikodušnu potrošnju bez povećanja poreza, uprkos tome što Rumunija ima najveći budžetski deficit EU od osam odsto, pružajući istovremeno osjećaj sigurnosti u stabilnosti politike u vrijeme rata u susjedstvu.

Nekada istaknuti član tvrdo desničarske stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna, Georgesku je nazvao odbrambeni štit NATO-a od balističkih raketa u rumunskom gradu Deveselu „sramotom za diplomatiju“.

On je rekao da sjevernoatlantski savez neće zaštititi nijednu od svojih članica ako ih napadne Rusija.

„Mi smo jaki i hrabri, mnogi od nas su glasali, još više će to učiniti u drugom krugu“, rekao je Georgesku stojeći sam u nedjelju uveče ispred stambene zgrade u blizini glavnog grada Bukurešta.

Laskoni, bivša novinarka, pridružila se Uniji Spasimo Rumuniju (USR) 2018. i postala šefica stranke ove godine. Ona vjeruje u povećanje troškova za odbranu i pomoć Ukrajini, a istraživanja pokazuju da bi pobijedila Čolakua u drugom krugu, navodi Rojters.

U prvom krugu predsjedničkih izbora u Rumuniji je učestvovalo 13 kandidata.

Oko 19 miliona birača biralo je nasljednika Klausa Johanisa, kojem ističe drugi mandat.